چرا پر مرغ مینا میریزد؟ (تولک مرغ مینا)

زمان تقریبی مطالعه: 2 دقیقه
آیدا خسبی
چهارشنبه، 25 خرداد
42
چرا پر مرغ مینا میریزد؟ (تولک مرغ مینا)

اگر پر ریزی مرغ مینایتان باعث نگرانی شما شده، نشان می دهد که احتمالا به تازگی سرپرستی او را برعهده گرفته اید؛ چراکه در غیر این صورت باید فرایند پر ریزی مرغ مینا برایتان عادی می شد! بله درست متوجه شدید؛ پر ریزی مرغ مینا یک فرایند طبیعی است که هر ساله اتفاق می افتد. البته طبیعی بودن این قضیه بدین معنا نیست که شما به آن بی توجه باشید؛ در دوره پر ریزی یا همان تولک، مرغ مینا نیاز به یکسری مراقبت های خاص دارد که باید حواستان به آنها باشد. برای کسب اطلاعات دقیق درباره این موضوع، حتما تا انتهای این وبلاگ، همراه دامپزشکی آستانه اشرفیه باشید.


زمان شروع پر ریزی مرغ مینا

پر ریزی طبیعی مرغ مینا، هر سال در اواخر تابستان و یا اوایل پاییز شروع می شود. فرایند پر ریزی به طور کلی بدین صورت است که تمامی پرهای مرغ مینا می ریزد و سپس در طول ۶ الی ۸ هفته، پر های جدید جایگزین می شود. البته لازم به ذکر است که بگوییم، تنها در اولین تجربه تولک، شاه پرهای مرغ مینا نمی ریزند! توجه داشته باشید که پر ریزی مرغ مینای دلبندتان در سایر فصل های سال، نشان دهنده شرایط نامناسب محیطی، تغذیه ای و یا بیماری می باشد.


علائم تولک مرغ مینا

فرایند طبیعی تولک در مرغ مینا، شامل علائم زیر می باشد...

 • کم تحرکی
 • ریزش متقارن پرها
 • بی اشتهایی
 • کم حرفی
 • بی تحرکی

درصورتی که علائم فوق با خارش شدید، اسهال و عدم تعادل در راه رفتن مرغ مینا همراه بود، حتما به دامپزشک مراجعه کنید؛ چراکه احتمالا نشانه بیماری یا انگل است.


فرایند تولک مرغ مینا

به طور میانگین، کل فرایند تولک مرغ مینا -از ریزش تا رشد دوباره پرها- ۴۰ تا ۵۰ روز زمان می برد. در این فرایند، ریزش پرهای مرغ مینا به شکل متقارن از ناحیه سر و گردن شروع می شود؛ در ادامه به تن، پا ها و سر آخر به بال و دم پرنده می رسد. فرایند تولک مرغ مینا باعث کچلی کامل آنها نمی شود و همیشه کرک های ریزی روی بدن مرغ مینا باقی می ماند! نکته جالب اینجاست که پر ریزی مرغ مینا مانع پروازش نمی شود.


مراقبت های دوران پر ریزی مرغ مینا


مراقبت های دوران پر ریزی مرغ مینا

همان طور که در ابتدای این وبلاگ به آن اشاره کردیم، مرغ مینا در دوران پر ریزی نیاز به مراقبت هایی دارد که همه آنها را خدمتتان عرض خواهیم کرد. اما قبل از بررسی نکات مهم در دوران تولک مرغ مینا، می خواهیم به شما بخاطر اینکه چنین سرپرست دغدغه مندی هستید، درود بفرستیم!


تغذیه در دوران پر ریزی مرغ مینا

در دوران پر ریزی باید به غذای مرغ مینا توجه دو چندان داشته باشید. با یک تغذیه مناسب، هم می توانید باعث کوتاه تر شدن دوره پر ریزی مرغ مینایتان شوید و هم داشتن پرهایی زیبا و مقاوم را تضمین کنید. عموما در دوران تولک، مصرف غذاهای طبع سرد و پروتئینی پیشنهاد می شود.


دما در دوران تولک مرغ مینا

بهترین دمای محیط برای دوران پر ریزی مرغ مینا ۳۰ الی ۳۵ درجه سانتی گراد است. برای اینکه مرغ مینای دلبندتان بتواند دوران تولک خود را به بهترین شکل سپری کند، سعی کنید دمای محیط زندگی اش را در همان رنج قرار دهید.


ویتامین در دوران پر ریزی مرغ مینا

وجود مولتی ویتامین و اسید های آمینه ضروری در رژیم غذایی طوطی سانانی مثل مرغ مینا واجب است؛ به ویژه در زمان های خاصی مثل تولک رفتن! البته برای انتخاب مولتی ویتامین با برندی که برای مرغ مینایتان سازگار باشد و همچنین دوز مصرف آن، حتما باید با یک دامپزشک مشورت کنید.


اگر برای نگهداری مرغ مینا دلبندتان به کمک نیاز دارید، می توانید برای خدمات ذیل، روی دامپزشکی آستانه اشرفیه به صورت حضوری یا مشاوره تلفنی حساب کنید!

 1. پت شاپ مجهز به تمام ملزومات مرغ مینا
 2. ویزیت در دامپزشکی و یا در محل
 3. صدور شناسنامه عکسدار
 4. اصلاح پر و نوک
 5. چک آپ کامل
 6. ناخن گیری
 7. جراحی

شماره دامپزشکی آستانه اشرفیه

نوبت دهی دامپزشکی آستانه اشرفیهدیدگاه شما