آموزش حرف زدن به مرغ مینا (نکات کاربردی)

زمان تقریبی مطالعه: 2 دقیقه
آیدا خسبی
شنبه، 21 خرداد
50
آموزش حرف زدن به مرغ مینا (نکات کاربردی)

مرغ مینا، پرنده ای باهوش و اجتماعی است که با انسان ها رابطه خوبی برقرار می کند. ویژگی منحصر به فردی که مرغ مینا را نسبت به سایر پرندگان، متمایز می کند، سخنگو بودنش است. البته سخنگویی مرغ مینا، یک ویژگی اکتسابی است که به مرور زمان بدست می آید و با آموزش های درست، اصولی و پی در پی، می توان به بهترین شکل آن را هدایت کرد. در این وبلاگ از دامپزشکی آستانه اشرفیه تصمیم داریم به معرفی روش های درست و اصولی آموزش حرف زدن مرغ مینا بپردازیم؛ پس با ما همراه باشید.


آموزش حرف زدن مرغ مینا را از چه سنی شروع کنیم؟

سن مرغ مینا در یادگیری سخن گفتن آن، بسیار مهم است. مرغ مینا از ۳-۴ ماهگی شروع به حرف زدن و یادگیری کلمات و جملات متفاوت می کند و تقریبا از ۲ سالگی به بعد، توانایی یادگیری کلمات جدیدش، خیلی پایین می آید؛ تا حدی که بعضی می گویند، توانایی یادگیری را از دست می دهد. با توجه به جمله قبل، کاملا واضح است که آموزش صحبت کردن به مرغ مینا در سنین پایین، به مراتب از سنین بالا، راحت تر است.


چگونه به مرغ مینا حرف زدن یاد بدهیم؟

همین اول کار، قبل از اینکه به سمت و سوی آموزش حرف زدن به مرغ مینا برویم، لازم است تاکید کنیم که در این مسیر باید صبر و حوصله بسیاری به خرج دهید؛ چراکه یادگیری کلمات و جملات در مرغ مینا به مروز زمان و با تکرار حاصل می شود. در ادامه چندین نکته برای آموزش هر چه بهتر حرف زدن به مرغ مینا ارایه می دهیم؛ قطعا در این مسیر برایتان مفید خواهد بود.


نکته: دکتر وحید شمس نصرتی پیشنهاد می کنیند که قبل از حرف زدن مرغ مینای دلبنتان، به او سوت زدن یاد ندهید؛ چراکه اینگونه آموزش حرف زدن به او خیلی سخت و طولانی می شود.


با مرغ مینا دوست شوید

اولین گام در آموزش دادن به مرغ مینا این است که با دوست و صمیمی شوید! چرا؟! خب دلیلش این است که مرغ مینا هم مثل ما انسان ها، از دوست و آشنایانش راحت تر چیزی یاد میگیرد تا یک شخص غریبه و نا آشنا...! در ضمن شما نباید از دوست خود، انتظار بی جا داشته باشید؛ مرغ مینا حداکثر تا ۱۰۰ کلمه یاد میگیرد و همانطور که چندین بار در بخش های قبلی تکرار کردیم، فرایند یادگیری آنها تقربا طولانی است.


آموزش را با کلمات ساده شروع کنید

در ابتدا بهتر است آموزش ها را با کلمات کوتاه، ساده و کاربردی شروع کنید؛ کلماتی مثل سلام، خداحافظ و یا اسامی اعضای خانه که کلا در منزل شما زیاد تکرار می شوند. برای یادگیری بهتر، پیشنهاد می کنیم که این کلمات را با شور و شوق، رو به مرغ مینای دلبندتان تکرار کنید. عموما همان روزهای اولی که آموزش حرف زدن به مرغ مینا را شروع کردید، متوجه می شوید که پرنده یتان به یک کلمه با دقت بیشتری گوش می دهد؛ آن کلمه دقیقا همان کلمه ای است که باید بیشتر روی آن مانور دهید و بیشتر تکرارش کنید.


چگونه به مرغ مینا حرف زدن یاد بدهیم؟


جملات را برای مرغ مینا بخش بخش کنید

برای درک بهتر و یادگیری راحت تر مرغ مینا، بهتر است جملات را به صورت بخش بخش، برایش تکرار کنید؛ یعنی بین هر کلمه جمله مورد نظر، نیم ثانیه ای مکث کنید. البته حواستان باشد که مکث ها به قدری طولانی نشود که ماهیت جمله از بین برود و پرنده آنها را چند کلمه مجزا فرض کند.


مرغ مینا را به حرف زدن و یادگیری تشویق کنید

همان طور که گفتیم، مرغ مینا پرنده ای باهوش است. وقتی که شما بعد از انجام کاری تشویقش می کنید، متوجه می شود کار خوبی انجام داده و آن کار خوب را تکرار می کنید. حالا این تشویق شما می تواند در قالب نوازش، تعریف کلامی و یا دادن غذای مرغ مینا باشد.


اگر برای نگهداری مرغ مینا دلبندتان به کمک نیاز دارید، می توانید برای خدمات ذیل، روی دامپزشکی آستانه اشرفیه به صورت حضوری یا مشاوره تلفنی حساب کنید!

  1. پت شاپ مجهز به تمام ملزومات مرغ مینا
  2. ویزیت در دامپزشکی و یا در محل
  3. صدور شناسنامه عکسدار
  4. اصلاح پر و نوک
  5. چک آپ کامل
  6. ناخن گیری
  7. جراحی

شماره دامپزشکی آستانه اشرفیه

نوبت دهی دامپزشکی آستانه اشرفیهدیدگاه شما