سونو گرافی در حیوانات خانگی

زمان تقریبی مطالعه: 2 دقیقه
دکتر وحید شمس نصرتی
شنبه، 10 اردیبهشت
41
سونو گرافی در حیوانات خانگی

برای من که خیلی جالب است ، احتمالاً برای شما هم باید جالب باشد که تا سی سال پیش استفاده از دستگاه های پاراکلینیکی در تشخیص و درمان بیماری های انسانی نیز بسیار نادر بوده ولیکن امروزه این دستگاه ها به وفور در نقاط مختلف دنیا برای تشخیص و درمان بیماری های انسان و حیوانات خانگی و حتی حیوانات مزرعه به کار می رود ( البته در باب حیوانات مزرعه از نوع پورتابل یا قابل حمل و نقل آن مورد نظر می باشد. )

همانطور که نیک می دانید هنگامی که یک مشکل یا بیماری برای یک حیوان پیش می آید درمان آن ممکن نیست مگر به تشخیص درست . حال در روش های تشخیص معاینات بالینی ، روتین ترین روش به منظور تشخیص مشکل و بیماری است اما این ، همه داستان نیست و به عبارت دیگر این میزان از معاینات بالینی یا ظاهری هر چند هم دقیق باشد و دامپزشک هر چند هم متجر باشد کفایت نمی کند . البته اخذ تاریخچه History   و شرح حال صاحب دام بسیار می تواند نافع باشد اما پاره ای از بیماری ها چه عفونی و چه متابولیک نوعاً امکان آن را ندارد که صرفاً با معاینات بالینی تشخیص داده شوند و نیاز به دستگاه های کمک تشخیصی است . برای مثال چنانچه مشکلی در مراحل زایمان پیش بیاید و شما نیاز داشته باشید که وضعیت جنین را در رحم مادر تشخیص دهید ، این امر ممکن نیست مگر با دستگاه سونوگرافی و رادیولوژی و این مسئله بدون این دستگاه ها قابل تشخیص و به تبع آن قابل درمان نمی باشد.

آیتم هایی که می توان از طریق دستگاه سونوگرافی تشخیص داده شود ، شامل مشکلاتی است که در ناحیه محوطه شکمی Abdomenal cavity  رخ می دهد و عملاً چنانچه ارگانهایی که در محوطه شکمی وجود ندارند مانند : کبد ، قلب ، معده ، روده کوچک و بزرگ ، کلیه ها ، مثانه ، میزنای حالب ، رحم ( در حیوانات ماده ) و غیره دچار مشکل شوند از طریق سونوگرافی قابل تشخیص هستند . لازم به ذکر است که کلینیک دامپزشکی دکتر وحید شمس نصرتی نرسیده به میدان امام حسین آستانه اشرفیه ، مجهز به دستگاه سونوگرافی بوده و تشخیص های خود را مبتنی بر یافته های علمی استوار می کند . به هر حال مشکلاتی که می تواند برای ارگانهای نامبرده شده پیش بیاید شامل موارد ذیل است انسداد روده ، انباشتگی معده ، پارگی روده ، التهاب لوزالمعده ، سنگ کلیوی ، احتباس ( Retention  ) ادرار در مثانه ، انسداد حالب ، میرنای دراژ سنگ کلیوی ، عفونت رحم ، تشخیص آبستنی و وجود انواع تومورهای ارگانهای موجود در محوطه شکمی و دیگر مشکلاتی که در حیوانات دور از ذهن نیست و بعضاً شایع نیز می باشد . درهر صورت بعد از معاینات بالینی و اخذ تاریخچه ( لازم به ذکر است معاینات بالینی مشتمل است بر ارزیابی وضعیت قلب از حیث تعداد و تونالیته ضربان قلب ، دمای بدن ، وضعیت پوست به لحاظ خون رسانی و میزان آب بدن ، وضعیت موها و غیره می باشد ) انجام سونوگرافی می تواند دامپزشک حاضر در کلینیک دامپزشکی دکتر وحید شمس نصرتی نرسیده به میدان امام حسین آستانه اشرفیه را به تشخیص درست رهنمون نماید و به تبع آن درمان مناسب و متناسب اتفاق می افتد . کلینیک دامپزشکی دکتر وحید شمس نصرتی نرسیده به میدان امام حسین آستانه اشرفیه از اینکه توانست خود را علاوه بر پت شاپ و خدمات ارزنده نظیر ویزیت در محل ، جراحی ، واکسیناسیون ، راهنمائی خرید و فروش حیوانات خانگی در بخش پت شاپ ، صدور شناسنامه عکس دار ، خود را به امکانات پاراکلینیکی نظیر سونوگرافی  مجهز گرداند تا خدمات خود را در بهترین وجه ممکنه ارائه دهد و این در حالی است که با پاسخگوئی 24 ساعته می تواند موارد اضطراری را نیز حل و فصل نماید و این امر ممکن نبود مگر با دلگرمی ها و قدر شناسی شما هراهان گرامی و عزیزدیدگاه شما