غذای مرغ مینا {بررسی باید ها و نباید ها}

زمان تقریبی مطالعه: 2 دقیقه
آیدا خسبی
دوشنبه، 09 خرداد
165
غذای مرغ مینا {بررسی باید ها و نباید ها}

مرغ مینا یک پرنده همه چیز خوار است و به طور کلی در طبیعت هر چیزی که پیدا کند، از شهد گل گرفته تا سوسک و مارمولک را می خورد. البته مرغ مینا های خانگی و اهلی به هیچ عنوان اینگونه نیستند و رژیم غذایی خاص خود را دارند. برای آگاهی از بهترین رژیم غذایی مرغ مینای عزیزتان پیشنهاد می کنیم که تا انتها همراه این وبلاگ از دامپزشکی آستانه اشرفیه باشید.


بهترین رژیم تغذیه مرغ مینای اهلی

مرغ مینای خانگی، توان هجم غذاهای سفت، مثل دانه را ندارد؛ بنابراین باید غذاهای نرم به او بدهید. در واقع مرغ مینا جزو پرندگان منقار نرم است؛ یعنی بخاطر فرم منقارش صرفا باید غذاهای نرم بخورد. علاوه بر نرم بودن، هنگام انتخاب غذای مناسب برای مرغ مینای خود، باید به موارد دیگری هم دقت کنید؛ مواردی مانند میزان پروتئین، کربوهیدرات، ویتامین ها، چربی و مواد معدنی آنها...

پیشنهاد دکتر وحید شمس نصرتی: غذای مرغ مينا پروبیوتیک لوکا

با توجه به موارد مورد نیاز بالا، می توانیم لیستی شامل سویا، پنیر رنده شده، برنج پخته شده، سینه مرغ رنده شده، انواع سبزیجات به ویژه کاهو و انواع میوه ها به جز میوه هایی که ویتامین سی زیادی دارند را به همراه آب فراوان، به عنوان بهترین غذاهای مرغ مینا معرفی کنیم. درضمن بهتر است اشاره کنیم که یکی از بهترین غذاهای آماده برای مرغ مینا که شامل تمام مواد مورد نیاز بدنش می شود، پلت (غذایی استوانه ای شکل که از پودر شدن غلات، دانه ها و... بدست می آید.) است.


نکات مهم غذای مرغ مینا

 1. غذاهای متنوع و تازه به مرغ مینا بدهید.
 2. غذای مرغ مینا را تکه تکه و یا رنده رنده کنید.
 3. ضرف غذای مرغ مینا دلبندتان را هر روز بشویید.
 4. میوه و سبزیجات را از رژیم غذایی آنها حذف نکنید.
 5. همیشه مقدار کافی آب شیرین در کنار غذایش بگذارید.
 6. به مقدار کم اما در وعده های متعدد به مرغ مینا غذا دهید.​


رژیم غذایی مرغ مینا

غذاهای ممنوعه برای مرغ مینا

اگر دقت کرده باشید در بخش بهترین تغذیه مرغ مینای اهلی، گفتیم که انواع میوه ها را به مرغ مینایتان بدهید به جز آنهایی که حاوی مقدار فراوانی ویتامین C هستند؛ این موضوع را باز در این بخش هم تاکید می کنیم. علاوه بر آن سعی کنید به طور پی در پی و بیش از حد غذاهای حاوی آهنگ هم به اون ندهید؛ چراکه انباشت بیش از حد آهن می تواند برای مرغ مینا مشکل ساز شود.

به صورت جز به جز و تک به تک هم تاکید می کنیم که جدا از دادن شکلات، آووکادو، گیلاس، هلو، تنقلات، ریواس، ترکیباتی مثل سالاد، روغن، دانه های خوراکی، دانه میوه و الکل به مرغ مینای دلبندتان خودداری کنید.


مشاوره غذایی مرغ مینا در دامپزشکی آستانه اشرفیه

درصورت نیاز به مشاوره در خصوص غذای مرغ مینا عزیزتان، گرفتن برنامه غذایی مخصوص و چک و بررسی دوره ای سلامتی او، می توانید از کلینیک دامپزشکی آستانه اشرفیه کمک بگیرید. تمامی خدمات توسط دکتر وحید شمس نصرتی به صورت حضوری در کلینیک و همچنین تماس تلفنی ارایه می شود.


اگر برای نگهداری مرغ مینا دلبندتان به کمک نیاز دارید، می توانید برای خدمات ذیل، روی دامپزشکی آستانه اشرفیه به صورت حضوری یا مشاوره تلفنی حساب کنید!

 1. پت شاپ مجهز به تمام ملزومات مرغ مینا
 2. ویزیت در کلینیک یا در محل
 3. صدور شناسنامه عکسدار
 4. اصلاح پر و نوک
 5. چک آپ کامل
 6. ناخن گیری

شماره دامپزشکی آستانه اشرفیه

نوبت دهی دامپزشکی آستانه اشرفیه


دیدگاه شما