غذای مرغ مینا {بررسی باید ها و نباید ها}

زمان تقریبی مطالعه: 2 دقیقه
627
غذای مرغ مینا {بررسی باید ها و نباید ها}

مرغ مینا یک پرنده همه چیز خوار است و به طور کلی در طبیعت هر چیزی که پیدا کند، از شهد گل گرفته تا سوسک و مارمولک را می خورد. البته مرغ مینا های خانگی و اهلی به هیچ عنوان اینگونه نیستند و رژیم غذایی خاص خود را دارند. برای آگاهی از بهترین رژیم غذایی مرغ مینای عزیزتان پیشنهاد می کنیم که تا انتها همراه این وبلاگ از دامپزشکی آستانه اشرفیه باشید.


بهترین رژیم تغذیه مرغ مینای اهلی

مرغ مینای خانگی، توان هجم غذاهای سفت، مثل دانه را ندارد؛ بنابراین باید غذاهای نرم به او بدهید. در واقع مرغ مینا جزو پرندگان منقار نرم است؛ یعنی بخاطر فرم منقارش صرفا باید غذاهای نرم بخورد. علاوه بر نرم بودن، هنگام انتخاب غذای مناسب برای مرغ مینای خود، باید به موارد دیگری هم دقت کنید؛ مواردی مانند میزان پروتئین، کربوهیدرات، ویتامین ها، چربی و مواد معدنی آنها...

پیشنهاد دکتر وحید شمس نصرتی: غذای مرغ مينا پروبیوتیک لوکا

با توجه به موارد مورد نیاز بالا، می توانیم لیستی شامل سویا، پنیر رنده شده، برنج پخته شده، سینه مرغ رنده شده، انواع سبزیجات به ویژه کاهو و انواع میوه ها به جز میوه هایی که ویتامین سی زیادی دارند را به همراه آب فراوان، به عنوان بهترین غذاهای مرغ مینا معرفی کنیم. درضمن بهتر است اشاره کنیم که یکی از بهترین غذاهای آماده برای مرغ مینا که شامل تمام مواد مورد نیاز بدنش می شود، پلت (غذایی استوانه ای شکل که از پودر شدن غلات، دانه ها و... بدست می آید.) است.


نکات مهم غذای مرغ مینا

 1. غذاهای متنوع و تازه به مرغ مینا بدهید.
 2. غذای مرغ مینا را تکه تکه و یا رنده رنده کنید.
 3. ضرف غذای مرغ مینا دلبندتان را هر روز بشویید.
 4. میوه و سبزیجات را از رژیم غذایی آنها حذف نکنید.
 5. همیشه مقدار کافی آب شیرین در کنار غذایش بگذارید.
 6. به مقدار کم اما در وعده های متعدد به مرغ مینا غذا دهید.​


رژیم غذایی مرغ مینا

غذاهای ممنوعه برای مرغ مینا

اگر دقت کرده باشید در بخش بهترین تغذیه مرغ مینای اهلی، گفتیم که انواع میوه ها را به مرغ مینایتان بدهید به جز آنهایی که حاوی مقدار فراوانی ویتامین C هستند؛ این موضوع را باز در این بخش هم تاکید می کنیم. علاوه بر آن سعی کنید به طور پی در پی و بیش از حد غذاهای حاوی آهنگ هم به اون ندهید؛ چراکه انباشت بیش از حد آهن می تواند برای مرغ مینا مشکل ساز شود.

به صورت جز به جز و تک به تک هم تاکید می کنیم که جدا از دادن شکلات، آووکادو، گیلاس، هلو، تنقلات، ریواس، ترکیباتی مثل سالاد، روغن، دانه های خوراکی، دانه میوه و الکل به مرغ مینای دلبندتان خودداری کنید.


مشاوره غذایی مرغ مینا در دامپزشکی آستانه اشرفیه

درصورت نیاز به مشاوره در خصوص غذای مرغ مینا عزیزتان، گرفتن برنامه غذایی مخصوص و چک و بررسی دوره ای سلامتی او، می توانید از کلینیک دامپزشکی آستانه اشرفیه کمک بگیرید. تمامی خدمات توسط دکتر وحید شمس نصرتی به صورت حضوری در کلینیک و همچنین تماس تلفنی ارایه می شود.


اگر برای نگهداری مرغ مینا دلبندتان به کمک نیاز دارید، می توانید برای خدمات ذیل، روی دامپزشکی آستانه اشرفیه به صورت حضوری یا مشاوره تلفنی حساب کنید!

 1. پت شاپ مجهز به تمام ملزومات مرغ مینا
 2. ویزیت در کلینیک یا در محل
 3. صدور شناسنامه عکسدار
 4. اصلاح پر و نوک
 5. چک آپ کامل
 6. ناخن گیری

شماره دامپزشکی آستانه اشرفیه

نوبت دهی دامپزشکی آستانه اشرفیه

آیدا خسبی
دوشنبه، 09 خرداد


مطالب مشابه
3 + 3 نحوه تشخیص سن و جنسیت مرغ مینا

3 + 3 نحوه تشخیص سن و جنسیت مرغ مینا

دو عامل مهم در قدرت یادگیری و نوع سخن گفتن مینا، سن و جنسیت است؛ بنابراین بهتر است قبل از خرید، روش تعیین جنسیت و سن مرغ مینا را یاد بگیرید.

آیدا خسبی 7 ماه پیش

علت پرخاشگری مرغ مینا + روش درمانی

علت پرخاشگری مرغ مینا + روش درمانی

اینکه مرغ مینا خودش را به قفس می کوبد یا نوک می گیرد، نشانه هایی از پرخاشگری او است؛ در اینجا به بررسی دقیق دلایل و روش های درمانی آن پرداختیم.

آیدا خسبی 8 ماه پیش

فلفل برای پرندگان / مفید یا مضر؟!

فلفل برای پرندگان / مفید یا مضر؟!

اگر نمیدانید، فلفل برای پرندگان خوب است یا نه؟! حتما این وبلاگ را بخوانید؛ چون به طور کامل و با دلیل به جواب این سوال پرداخته ایم!

آیدا خسبی 8 ماه پیش

چرا مرغ مینا خودش را خارش می زند؟!

چرا مرغ مینا خودش را خارش می زند؟!

دلایل خارش زدن مرغ مینا به دسته کلی طبیعی و غیرطبیعی (خطرناک) تقسیم می شود که هرکدام از آنها را با هم بررسی خواهیم کرد!

آیدا خسبی 8 ماه پیش

چرا پر مرغ مینا میریزد؟ (تولک مرغ مینا)

چرا پر مرغ مینا میریزد؟ (تولک مرغ مینا)

در وبلاگ تولک مرغ مینا به بررسی زمان شروع پر ریزی، علائم و فرایند تولک و همچنین مراقبت های دوران پر ریزی مرغ مینا پرداختیم.

آیدا خسبی 9 ماه پیش

آموزش حرف زدن به مرغ مینا (نکات کاربردی)

آموزش حرف زدن به مرغ مینا (نکات کاربردی)

اگر شما هم در پی یافتن جواب «چگونه به مرغ مینا حرف زدن یاد بدهم؟» هستید، حتما تا انتهای این وبلاگ از دامپزشکی آستانه اشرفیه همراه ما باشید.

آیدا خسبی 9 ماه پیش

حمام کردن مرغ مینا (اشتباه رایج + نکات مهم)

حمام کردن مرغ مینا (اشتباه رایج + نکات مهم)

حمام کردن مرغ مینا از واجبات بوده و فواید بسیاری دارد؛ البته اگر به درستی انجام نشود، تبعات و مشکلات بدی را در پی خواهد داشت.

آیدا خسبی 9 ماه پیش

دیدگاه شما

متن نظر شما(اجباری)*