همه چیز درمورد همستر ها

زمان تقریبی مطالعه: 1 دقیقه
دکتر وحید شمس نصرتی
دوشنبه، 21 تیر 1400
146
همه چیز درمورد همستر ها

همستر (انگلیسی: Hamster) یا کیسه‌دهان به گروهی از جوندگان گفته می‌شود که به زیرخانواده موش سانان تعلق دارد. همسترها ۲۵ گونه دارند که در شش یا هفت سرده دسته‌بندی شده‌اند.[۱] همستر جانوری پگاه‌رو است و در طول روز زیر زمین باقی می‌ماند تا مورد حمله شکارچیان قرار نگیرد. در طبیعت بیرون این جانور در درجهٔ اول از دانه‌ها، میوه‌ها و گیاهان تغذیه می‌کند و پس از آن گاهی به سراغ حشرات زیر زمین می‌رود.[۲] این جانور دارای جیب دهانی است به گونه‌ای که تا شانه‌هایش کشیده شده‌است و از آن برای جابجایی مواد خوراکی در هنگامی که در پناهگاهش زندگی می‌کند استفاده می‌کند.

رفتار این حیوانات وابسته به محیط اطراف، ژنتیک و ارتباط آنها با انسان‌ها است. از آنجا که زادولد آنها زیاد است، در کشورهای پیشرفته از آنها به عنوان حیوانات آزمایشگاهی استفاده می‌شود. همسترها به عنوان حیوان خانگی توسط انسان‌ها نگهداری می‌شوند.[۳] اینکه این حیوان معمولاً تنها زندگی می‌کند باعث شده‌است که آلودگی کمتری داشته باشند و بیشتر مورد علاقهٔ انسان‌ها قرار گیرند.

همستر به تعداد جوندگان کوچک در زیرخانواده Cricetinae است. مردم معمولاً این موجودات کوچک خزدار را به عنوان حیوانات خانگی نگه می‌دارند. محققان ۱۸ گونه مختلف همستر را تشخیص می‌دهند. نزدیکترین اقوام این جوندگان شامل لیمو، ولها و برخی موش‌ها و موش‌ها هستند. در ادامه بخوانید تا در مورد همستر اطلاعات کسب کنید.

اگرچه هر گونه متفاوت است، اما بیشتر اعضای این گروه ویژگی‌های کمی دارند. آنها دارای بدنهای باریک یا حتی گرد، اندامهای کوتاه و دمهای کوتاه هستند. خز آنها در رنگهای مختلفی از جمله سفید، قهوه ای، مشکی، قرمز، خاکستری و… به چشم می‌خورد.

اندازه بزرگسالان بسته به نوع آن متفاوت است. این جوندگان در هر نقطه از حدود ۲ اینچ، تا ۱۳ اینچ اندازه‌گیری می‌شوند. در سنگین‌ترین آنها، برخی از گونه‌ها تقریباً به یک پوند می‌رسند.دیدگاه شما