علت گوشه گیری سگ چیست؟ | مقابله با افسردگی سگ

زمان تقریبی مطالعه: 3 دقیقه
آیدا خسبی
چهارشنبه، 18 خرداد
114
علت گوشه گیری سگ چیست؟ | مقابله با افسردگی سگ

سگ ها عموما موجوداتی شاد و بازیگوش هستند؛ بنابراین گوشه گیری و ساکت بودنشان، کاملا قابل درک است و در ذوق می زند. خیلی از مراجعین دامپزشکی آستانه اشرفیه با دلهره و نارحتی در پی یافتن دلیل گوشه گیری سگشان هستند؛ خب متاسفانه اکثرا دلیل این گوشه گیری ها، افسرگی سگ شماست... اما چرا افسردگی؟! اصلا چطور باید متوجه شوید سگتان افسرده شده و چطور درمانش کنید؟! اگر این سوالات در ذهن شما هم پرسه می زند، حتما تا انتهای این وبلاگ، همراه ما باشید.


دلایل افسردگی و گوشه گیری سگ

گوشه گیری سگ ها به دلایل مختلفی بستگی دارد که حتما باید پیگیر شوید و دلیل اصلی را پیدا کنید؛ چراکه تنها در آن صورت، می توانید افسردگی سگتان را درمان کنید. ما اینجا شایع ترین دلایل افسرگی سگ ها را برایتان ردیف می کنیم تا با توجه به آنها، راحت تر بتوانید دلیل گوشه گیری سگتان را پیدا کنیم! با توجه به علم روانشناسی، شایع ترین دلایل بروز افسرگی در سگ ها عبارت اند از عوض شدن محل زندگی، تغییر صاحب، از دست دادن دوست (انسان یا حیوان)، بی توجهی اطرافیان، اضطراب، یکنواختی در زندگی، ترس، زایمان، مشکلات جسمانی و یا درد است.


نشانه های افسردگی سگ

 • گریه کردن
 • پنهان شدن
 • بی ذوق بودن
 • افزایش خواب
 • لیسیدن پنجه ها

درمان گوشه گیری و افسردگی سگ

بعد از مشاهده علائم افسردگی در سگتان و پی بردن به دلیل اصلی گوشه گیری آن، زمان درمان افسردگی فرا می رسد. گاهی متوجه می شویم که دلیل افسرگی سگی، عضو کردن خانه و یا فوت یکی از اعضای خانواده است؛ خب متاسفانه در چنین شرایطی نمی توانیم عزیز رفته را بازگردانیم اما به جای آن باید وقت بیشتری برایش بگذاریم تا از حالت نارحتی و افسردگی بیرون بیاید. البته گاهی اهمیت و توجه بیش از حد هم می تواند آرامش سگ را به هم بزند و افسردگی اش را حاد تر کند؛ پس باید تعادل را رعایت کنید. در بخش بعدی چند تا از راهکار های موثر برای درمان افسردگی سگ را خدمتتان خواهیم گفت.


بازی و ورزش کردن با سگ

بازی و ورزش کردن با سگتان، یکی از بهترین روش ها برای درمان افسردگی او است. بازی و ورزش چند دلیل مهم و شایع گوشه گیری سگ، یعنی بی توجهی اطرافیان و یکنواختی زندگی را هدف می گیرد. علاوه بر آنها، بازی کردن با سگتان و به ویژه یاد دادن بازی و ورزش های جدید به او، باعث سرگرم شدنش شده و احساسات منفی مثل ترس و اضطراب و یا غم از دست دادن عزیز را از او دور خواهد کرد. در ضمن دکتر وحید شمس نصرتی، همیشه این کارها را به افرادی که به تازگی سرپرستی سگی را برعهده گرفته اند، برای ایجاد ارتباط صمیمی پیشنهاد می کنند.


درمان افسردگی سگ ها


ارتباط گرفتن با سگ های دیگر

یکی از راهکارهای ثابت شده برای درمان گوشه گیری سگتان، این است که او را به جاهایی ببرید که سگ های دیگر هم حضور دارند. تحقیقات نشان داده است که بازی و وقت گذراندن سگ ها با یکدیگر در روحیه آنها تاثیر مثبتی دارد. البته حواستان باشد که سگتان را در کنار سگ های سالم و تمیز بگذارید تا خطر انتقال بیماری سگ ها به حداقل برسد.


تشویق رفتار های خوب سگ

برای درمان افسرگی باید سگتان را خوشحال کنید، یکی از راه هایی که باعث خوشحال کردن سگ ها می شود، تشویق و تعریف کردن از آنها است. بعد از انجام هر کار خوبی، او را تشویق و تحسین کنید. کارهای خوبش را در حضورش برای دیگران تعریف کرده و از او بخواهید آن کار ها را تکرار کند. یکی دیگر از کارهای خوب و تاثیر گذار دیگر هم می تواند مرور خاطرات و کارهای خوب گذشته اش باشد. این توجه ها و اهمیت دادن ها، به مرور می تواند سگتان را از حالت نارحتی در بیاورد.


پیشنهاد می کنیم که وبلاگ چگونه از گاز گرفتن سگ جلوگیری کنیم؟ را هم مطالعه فرمایید.


درمان افسرگی سگ در دامپزشکی آستانه اشرفیه

درمان افسردگی سگ ها یک فرایند تدریجی است؛ پس انجام نکات فوق به مرور زمان می تواند باعث بهبود حال سگ دلبندتان شود! اما در انتها پیشنهاد می کنیم که حتما گوشه گیری و علائم سگتان را با یک متخصص درمیان بگذارید و زیر نظر او درمان را شروع کنید تا نتیجه مطلوب حاصل شود. افسردگی یک بیماری به ظاهر ساده اما در باطن بسیار خطرناک و حتی کشنده است.

در صورت نیاز به کمک یا مشاوره برای درمان گوشه گیری و افسردگی سگتان، می توانید به کلینیک دامپزشکی آستانه اشرفیه مراجعه کنید. علاوه بر آن امکان گرفتن مشاوره تلفنی از شخص دکتر وحید شمس نصرتی هم وجود دارد که می توانید از طریق شماره تماس های موجود در سایت اقدام کنید.


اگر برای نگهداری سگ دلبندتان به کمک نیاز دارید، می توانید برای خدمات ذیل، روی دامپزشکی آستانه اشرفیه به صورت حضوری یا مشاوره تلفنی حساب کنید!

 1. پت شاپ مجهز به تمام ملزومات سگ
 2. تست سریع بیماری های عفونی
 3. ویزیت در کلینیک یا در محل
 4. صدور شناسنامه عکسدار
 5. اصلاح و پیرایش مو
 6. جرم گیری دندان
 7. ناخن گیری سگ
 8. چک آپ کامل
 9. عقیم سازی
 10. سونوگرافی
 11. جراحی


شماره دامپزشکی آستانه اشرفیه

نوبت دهی دامپزشکی آستانه اشرفیه


دیدگاه شما