چرا گربه بالا میاره؟ {تکنیک های مراقبتی بعد از استفراغ}

زمان تقریبی مطالعه: 2 دقیقه
آیدا خسبی
سه شنبه، 28 تیر
33
چرا گربه بالا میاره؟ {تکنیک های مراقبتی بعد از استفراغ}

استفراغ گربه ها، جزو موارد شایعی است که حتما همه سرپرستان شان، بارها با آن رو به رو شده اند؛ البته این شایع بودن، به معنای نرمال بودن این ماجرا نیست. پشت هر بار بالا آوردن گربه دلبندتان، قضیه ایست که شما وظیفه دارید به آن پی ببرید تا بتوانید درست ترین عملکرد را داشته باشید! در این وبلاگ از دامپزشکی آستانه اشرفیه قصد داریم به شما عملکرد صحیح حین بالا آوردن گربه -بسته به دلیل آن- را نشان دهیم.


دلایل بالا آوردن گربه ها

بالا آوردن گربه ها می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که رایج ترین این دلایل عبارت اند از رایج ترین ها عبارت اند از گلوله های مو، سریع و زیاد غذا خوردن، گرما زدگی، مصرف ماده سمی، اثرات جانبی دارو، رژیم غذایی غلط، عفونت، مشکلات معده یا روده است. اگر علاوه بر استفراغ در گربه یتان علائمی مثل بی حالی، اسهال یا تب وجود داشت، می توانید بدون هیچ بررسی ای، یقیین داشته باشید که قطعا گربه یتان بیمار شده و باید به دامپزشک مراجعه کنید. در ادامه با توجه به رنگ استفراغ، به شکل دقیق تری چرایی بالا آوردن گربه ها را بررسی می کنیم.


دلیل استفراغ با توجه به رنگ آن

یکی از مواردی که دامپزشک ها برای تشخیص دلیل بالا آوردن گربه ها به آن توجه می کنند، رنگ استفراغ است!!!

استفراغ قهوه ای => نشانه خون ریزی معده گربه

استفراغ خونی => نشانه خون ریزی دهان، معده یا مری گربه

استفراغ روشن => نشانه رفلاکس معده یا برگشت اسید معده به مری

استفراغ زرد رنگ => نشانه بیماری کبدی یا خوردن غذای ناسازگار زرد رنگ

استفراغ سفید کفی => نشانه رفلاکس معده یا برگشت اسید معده به مری


به محض استفراغ گربه به دامپزشک مراجعه کنیم؟

اینکه گربه خیلی ناگهانی، تا دو سه بار بالا بیاورد اما بعد از آن علائمی از بی حالی در او نباشد و به راحتی بتواند غذایش را بخورد، نیاز نیست که به دامپزشک مراجعه کنید. اما اگر بالا آوردن گربه بیشتر از ۳ بار در روز تکرار شود، به طوری که گربه نتواند غذا را برای ۲۴ ساعت در معده خود نگه دارد، یعنی قضیه حاد است و حتما باید از یک دامپزشک مشورت بگیرید.

البته گاهی هم پیش می آید که استفراغ در گربه ها به مدت طولانی و متناوبا تکرار می شود؛ در چنین شرایطی حتی اگر گربه عزیزتان بعد از استفراغ علائم خاص و مشکلی نداشت، باید به دامپزشک مراجعه کنید تا دلیل اصلی مشخص شده و روش درمانی مناسبی برای گربه تجویز شود.


تکنیک های مراقبتی بعد از استفراغ گربه

یکی از اشتباهات رایج سرپرستان این است که بعد از استفراغ گربه، چون معتقدند که شکمش خالی است، سریعا به او غذا می دهند؛ این کار کاملا اشتباه است. بعد از استفراغ به مدت ۲ ساعت باید غذا را از دسترس گربه دلبندتان دور کنید و بعد از آن هم کم کم شروع به غذا دادن کنید! البته دادن آب نه تنها مشکلی ندارد، بلکه به شدت پیشنهاد هم می شود. بعد از ۲۴ ساعت که دوست پشمالویتان دیگر مشکلی نداشت و بالا نیاورد، می توانید به رژیم غذایی گذشته بر گردید.


اگر برای نگهداری گربه دلبندتان به کمک نیاز دارید، می توانید برای خدمات ذیل، روی دامپزشکی آستانه اشرفیه به صورت حضوری یا مشاوره تلفنی حساب کنید!

 1. پت شاپ مجهز به تمام ملزومات گربه
 2. تست سریع بیماری های عفونی
 3. ویزیت در کلینیک یا در محل
 4. صدور شناسنامه عکسدار
 5. اصلاح و پیرایش مو
 6. جرم گیری دندان
 7. ناخن گیری گربه
 8. چک آپ کامل
 9. عقیم سازی
 10. سونوگرافی
 11. جراحی

شماره دامپزشکی آستانه اشرفیه

نوبت دهی دامپزشکی آستانه اشرفیه


دیدگاه شما