مسمومیت گربه | علائم + درمان خانگی

زمان تقریبی مطالعه: 2 دقیقه
640
مسمومیت گربه | علائم + درمان خانگی

مسمومیت در گربه ها هم مانند هر موجود دیگری امکان دارد رخ دهد! شما به عنوان یک سرپرست دغدغه مند و مسئولیت پذیر، وظیفه دارید درباره چنین اتفاقات احتمالی اطلاعات کسب کنید تا در شرایط بحرانی بهترین رفتار و عملکرد را داشته باشید. بخاطر اهمیت بالای این موضوعات، دکتر وحید شمس نصرتی در هر وبلاگ از مجموعه وبلاگ های دامپزشکی آستانه اشرفیه به بررسی یکی از این اتفاقات احتمالی می پردازند و این بار قرعه به نام مسمومیت گربه ها افتاده...


دلایل مسمومیت گربه

گربه ها به دلایل مختلف و در اثر خوردن، بوییدن و یا لمس کردن مواد متفاوت، حتی به مقدار کم امکان دارد که مسموم شوند. متاسفانه طیف وسیعی از مواد روی سلامت گربه ها تاثیر منفی می گذارند و باعث مسمومیتشان می شود. تا به اکنون اکثر گربه های مسمومی که به دامپزشکی آستانه اشرفیه مراجعه کرده اند، به دلیل موادی مثل سفید کننده، الکل، ضد یخ، شیر، حشره کش، جگر مرغ، داروهای کک، شکلات، گل سوسن، سیر، پیاز مواد ضد عفونی کننده، شوینده و مصرف خود سرانه دارو مسموم شده بوده بودند.


علائم مسمومیت گربه

علائم گربه بعد از مسمومیت، با توجه به ماده ای که با آن مسموم شده و دلیل مسمومیتش (خوردن، بودییدن یا لمس کردن آن ماده) متفاوت خواهد بود. در ضمن باید اشاره کنیم که نشانه های مسمومیت گربه ها با برخی از سموم، به محض مسمومیت بروز داده می شود اما با برخی سموم دیگر، چندین روز بعد بروز می کند! به طور کلی می توانیم بگوییم که علائم ذیل، نشان دهنده مسمومیت گربه دلبند شما است.

 1. اسهال و استفراغ
 2. سرفه
 3. ترشح بیش از حد بزاق
 4. شکم درد
 5. ضعف و بی حالی
 6. کاهش اشتها
 7. تشنج
 8. تورم و التهاب پوست
 9. تب
 10. سخت شدن تنفس
 11. تکرر ادرار
 12. رنگ پریدگی لثه

درمان خانگی مسمومیت گربه

قبل از شروع این بخش باید تاکید کنیم که تشخیص قطعی مسمومیت گربه، فقط از دست یک دامپزشک بر میاد؛ چون هر یک از علائمی که در بخش بالا گفتیم، امکان دارد دلیل بر بیماری گربه باشد نه مسمومیت آن!!! جدای آن باید تاکید کنیم که روش های درمانی ذیل، تنها برای مسمومیت های خیلی جزئی و یا در فاصله زمانی ای که می خواهید به کلینیک دامپزشکی مراجعه کنید، کارساز است.


درمان مسمومیت گربه در اثر استشمام گاز مضر

اگر گربه دلبندتان دچار مسمومیت تنفسی شده، باید هر چه سریع تر او را از محیط آلوده خارج کرده و به فضای باز ببرید تا هوای تازه را استشمام کند. حواستان باشد که در چنین شرایطی در آغوش گرفتن گربه، حالش را بدتر می کند؛ پس گربه را روی زمین بگذارید تا راحت باشد و هر چیزی که باعث دادن حس خفگی می شود، مثل قلاده را از او جدا کنید.


درمان مسمومیت گربه


درمان مسمومیت گربه در اثر تغذیه نا مناسب

در صورت مسمویت غذایی گربه عزیزتان، در گام اول سعی کنید هر جور که شده -حتی به زور و با سرنگ- به او آب بدهید. در ادامه با ماساژ شکم گربه و یا فرو کردن انگشت در حلقش، گربه یتان را تحریک کنید تا استفراغ کند. خارج شدن آنچه که خورده از بدنش، بسیار مهم و ضروری است اما نباید خیلی او را مجبور به استفراغ کنید؛ برخی از سموم بعد از استفراغ مشکلات جدی تری را به بار می آورند.


درمان مسمومیت گربه در اثر تماس پوستی

در چنین شرایطی اول از همه باید با رعایت نکات ایمنی (استفاده از دستکش و ماسک) ماده سمی را از روی پوست گربه عزیزتان بردارید. در صورت تماس مایعات سمی هم باید آن مایعات را با پارچه ای تمیز -در صورت امکان نم دار- از سطح پوست گربه یتان پاک کنید.


اگر برای نگهداری گربه دلبندتان به کمک نیاز دارید، می توانید برای خدمات ذیل، روی دامپزشکی آستانه اشرفیه به صورت حضوری یا مشاوره تلفنی حساب کنید!

 1. پت شاپ مجهز به تمام ملزومات گربه
 2. تست سریع بیماری های عفونی
 3. ویزیت در کلینیک یا در محل
 4. صدور شناسنامه عکسدار
 5. اصلاح و پیرایش مو
 6. جرم گیری دندان
 7. ناخن گیری گربه
 8. چک آپ کامل
 9. عقیم سازی
 10. سونوگرافی
 11. جراحی

شماره دامپزشکی آستانه اشرفیه

نوبت دهی دامپزشکی آستانه اشرفیه

آیدا خسبی
پنج شنبه، 26 خرداد


مطالب مشابه
خنک کردن گربه ها در تابستان (۴ نکته کاربردی)

خنک کردن گربه ها در تابستان (۴ نکته کاربردی)

احتمال گرمازدگی گربه در تابستان خیلی بالاست و تبعات بدی را هم در پی دارد؛ در این وبلاگ به بررسی علائم و روش های جلوگیری از گرما زدگی گربه پرداختیم.

آیدا خسبی 7 ماه پیش

چرا گربه بالا میاره؟ {تکنیک های مراقبتی بعد از استفراغ}

چرا گربه بالا میاره؟ {تکنیک های مراقبتی بعد از استفراغ}

دلایل استفراغ گربه ها متفاوت است و شما باید بدانید در مواجه آنها چه عکس العملی داشته باشید و بعد از استفراغ چگونه از گربه مراقبت کنید.

آیدا خسبی 8 ماه پیش

چرا گربه من غذا نمی خورد؟ | دلایل بی اشتهایی گربه

چرا گربه من غذا نمی خورد؟ | دلایل بی اشتهایی گربه

در این وبلاگ به معرفی و بررسی متداول ترین دلایلی که باعث بی اشتهایی گربه ها می شود، پرداخته ایم.

آیدا خسبی 8 ماه پیش

به گربه ام شیر بدهم یا نه؟!

به گربه ام شیر بدهم یا نه؟!

اینکه «گربه ها می توانند شیر بخورند یا نه؟» سوال خیلی ها است؛ به همین دلیل در این وبلاگ به بررسی مفید یا مضر بود شیر برای گربه ها پرداخته ایم.

آیدا خسبی 8 ماه پیش

علت ریزش مو گربه + راه حل

علت ریزش مو گربه + راه حل

در این وبلاگ از دامپزشکی آستانه اشرفیه تصمیم گرفتیم که به بررسی دلایل مختلف ریزش موی گربه و راه های درمانی هر کدام بپردازیم.

آیدا خسبی 9 ماه پیش

چرا گربه ها خودشان را به همه چیز میمالند؟!

چرا گربه ها خودشان را به همه چیز میمالند؟!

یکی از خصوصیات گربه ها این است که مدام خودشان را به انسان ها و اشیاء اطراف میمالند که دلایل مختلفی میتواند داشته باشد؛ از دلایل آن اطلاعی دارید؟!

آیدا خسبی 9 ماه پیش

آموزش مسواک زدن گربه (در ۳ گام)

آموزش مسواک زدن گربه (در ۳ گام)

مسواک کردن گربه برای حفظ سلامتی دهان و دندان هایش لازم است! در این وبلاگ، مراحل مسواک زدن گربه را برای شما توضیح داده ایم.

آیدا خسبی 9 ماه پیش

نگهداری گربه در خانه (نکات مهم)

نگهداری گربه در خانه (نکات مهم)

در این وبلاگ از دامپزشکی در آستانه اشرفیه، به بررسی نکات مهم بهداشتی و تغذیه نگهداری از گربه در خانه پرداختیم.

آیدا خسبی 9 ماه پیش

چگونه از گاز گرفتن گربه جلوگیری کنم؟ {۳ روش کاربردی}

چگونه از گاز گرفتن گربه جلوگیری کنم؟ {۳ روش کاربردی}

با توجه به تعداد بالای افرادی که دغدغه گاز گرفتن گربه خانگی یشان را دارند، دکتر این وبلاگ را به توضیح درباره گاز گرفتن گربه ها و راه حل های آن اختصاص دهند.

آیدا خسبی 10 ماه پیش

رایج ترین بیماری گربه ها (علائم + روش درمانی)

رایج ترین بیماری گربه ها (علائم + روش درمانی)

در این وبلاگ به بررسی شایع ترین بیماری های گربه ها، علايم و روش درمانی آنها و همچنین بیماری هایی که از گربه به انسان منتقل می شود، پرداختیم.

آیدا خسبی 10 ماه پیش

دیدگاه شما

متن نظر شما(اجباری)*