خنک کردن گربه ها در تابستان (۴ نکته کاربردی)

زمان تقریبی مطالعه: 2 دقیقه
آیدا خسبی
چهارشنبه، 05 مرداد
24
خنک کردن گربه ها در تابستان (۴ نکته کاربردی)

احتمال گرما زده شدن گربه ها هم مانند موجودات دیگر، در فصل گرم تابستان بالا می رود. شما به عنوان یک سرپرست دغدغه مند و مهربان با رعایت نکاتی که در این وبلاگ از دامپزشکی آستانه اشرفیه بیان خواهیم کرد، می توانید تا حد مطلوبی این احتمال را کاهش دهید!


گرمازدگی گربه را جدی بگیرید!!!

قبل از اینکه به بررسی روش های جلوگیری از گرمازدگی و خنک نگه داشتن گربه در گرمای تابستان بپردازیم، تصمیم دارم از میزان جدیت این ماجرا برایتان بگویم! متاسفانه خیلی از سرپرستان گربه ها فکر می کنند که گرما زدگی گربه آنچنان مهم نیست و بعد از کمی بی حالی، همه چیز رو به راه می شود؛ دقیقا همین تصور اشتباه پشیمانی های زیادی را برای خیلی از سرپرستان به بار آورده است.

حقیقت ماجرا این است که گربه ها تحمل گرما در طولانی مدت را ندارند. به حالتی که دمای بدن گربه بالاتر از حد نرمال (۳۷ تا ۳۹ درجه) برود، گرمازدگی گربه می گویند که اگر به سرعت اقدامات لازم برای درمانش انجام نشود، تبعات جبران ناپذیری، مثل آسیب دیدن اعضای داخلی بدن و یا حتی مرگ گربه را به دنبال خواهد داشت. پیشنهاد می کنیم که به محض دیدن علائم گرمازدگی گربه، او را به کلینیک دامپزشکی ببرید.


علائم گرمازدگی گربه

 1. بی حالی
 2. له له زدن
 3. بی اشتهایی
 4. تند نفس زدن
 5. اسهال و استفراغ
 6. افزایش دمای بدن
 7. کاهش هوشیاری و تعادل


روش های خنک نگه داشتن گربه

در ادامه این وبلاگ به معرفی نکات مهم و کاربردی می پردازیم که به خنک نگه دشتن گربه دلبندتان در گرمای تابستان و در نتیجه جلوگیری از گرمازده شدنش کمک می کند! دکتر وحید شمس نصرتی به رعایت نکات ذیل برای بچه گربه ها، گربه های مسن، گربه های چاق و گربه هایی که دچار بیماری خاص هستند، دو چندان تاکید می کنند؛ چراکه احتمالا گرمازدگی این گربه ها و خطرات بعدش، بیشتر است.


۱) شانه زدن موهای گربه

در فصل تابستان، بخشی از موهای گربه برای خنک شدنش، ریزش می کنند؛ شما با شانه زدن مرتب موهای دوست پشمالویتان، موهای مرده را از سطح بدنش دور کرده و به خنک شدنش کمک می کنید. علاوه بر آن، شانه زدن باعث جریان هوا در لا به لای موهای گربه خواهد شد که همین هم او را خنک می کند.


۲) دادن آب و یخ به گربه

ظرف آب گربه یتان را در تابستان همیشه در کنارش بگذارید؛ نیاز او به آب در فصل گرما بیشتر می شود. بهتر است که ظرف آب گربه را ۳-۴ بار در روز عوض کنید و در هر بار یک یا دو قطعه یخ داخلش بگذارید تا گربه دلبندتان را خنک نگه دارد.


دادن آب و یخ به گربه برای جلوگیری از گرما زدگی


۳) استفاده از کیسه یخ ژله ای

کیسه یخ ژلی ای هم برای خنک نگه داشتن گربه در تابستان، گزینه خوبی است! کیسه یخ را در فریزر بگذارید و وقتی که خوب سرد و منجمد شد، آن را زیر کوسن یا پارچه ای گه گربه یتان روی آن می خوابد، قرار دهید.


۴) درست کردن سایه بان

اگر گربه یتان در حیاط زندگی می کند یا در کل برای زمان هایی که گربه در فضای باز است، برایش یک سایه بان آماده کنید تا گرمای داغ خورشید تابستان، او را از پا در نیاورد. هرچند که بهتر است اجازه ندهید که گربه یتان زیاد در محیط باز و گرم بیرون بماند.


اگر برای نگهداری گربه دلبندتان به کمک نیاز دارید، می توانید برای خدمات ذیل، روی دامپزشکی آستانه اشرفیه به صورت حضوری یا مشاوره تلفنی حساب کنید!

 1. پت شاپ مجهز به تمام ملزومات گربه
 2. تست سریع بیماری های عفونی
 3. ویزیت در کلینیک یا در محل
 4. صدور شناسنامه عکسدار
 5. اصلاح و پیرایش مو
 6. جرم گیری دندان
 7. ناخن گیری گربه
 8. چک آپ کامل
 9. عقیم سازی
 10. سونوگرافی
 11. جراحی

شماره دامپزشکی آستانه اشرفیه

نوبت دهی دامپزشکی آستانه اشرفیه


دیدگاه شما