آموزش حمام کردن سگ ها (نکاتی که باید بدانید)

زمان تقریبی مطالعه: 2 دقیقه
آیدا خسبی
شنبه، 07 خرداد
48
آموزش حمام کردن سگ ها (نکاتی که باید بدانید)

​یکی از وظایف اشخاصی که از سگ ها نگهداری می کنند، حمام کردن سگ ها است که برای حفظ نظافت و سلامتی خود، خانه و سگ دلبندشان لازم است! با توجه به اهمیت بالای این موضوع، دکتر وحید شمس نصرتی تصمیم گرفتند این وبلاگ را برای راهنمایی دادن در حوزه شستن سگ ها آماده کنند.


آموزش حمام کردن سگ ها

سگ ها دو دسته اند؛ یک دسته علاقه مند به حمام و دسته دیگر، متنفر از حمام! اول شما باید کشف کنید که سگ دلبندتان در کدام دسته قرار دارد؟! اگر سگتان جزو دسته اول باشد که خوشا به حالتان اما اگر سگتان جزو دسته دوم باشد، شرایط یکم بیشتر از یکم برایتان سخت خواهد بود.

در کل بهتر است که قبل از حمام با لحنی دوستانه و آرام با سگتان صحبت کنید تا متوجه شود شکنجه ای در کار نیست. برای آرام بودن سگتان بهتر است فرایند حمام را مثل یک بازی درست کنید؛یعنی در حین شستن سگ تان، همراه با اسباب بازی هایش با او بازی کنید. برای اینکه یک خاطره و ذهنیت خوب از حمام کردن در ذهن سگتان باقی بماند، می توانید حمام را با دادن یک تشویقی سگ به پایان برسانید.

نکته مهم دیگر اینکه حتما آبکشی سگتان را با دقت اجام دهید؛ برای اطمینان می توانید بعد از هر بار کف زدن، ۲ بار آب بکشید. البته حواستان باشد که شستن سگ از آب ولرم استفاده کنید؛ پوست سگ ها نازک و حساس است و آب گرم می تواند باعث سوختگی پوست سگ دلبندتان شود. در ادامه یک سری نکات در اختیارتان قرار می دهیم که باید در حمام کردن سگتان، رعایت کنید...


استفاده از شامپوی مخصوص سگ

PH پوست سگ و انسان با هم متفاوت است؛ در نتیجه شامپو های مناسب هر یک متفاوت خواهد بود. با استفاده از شامپوی انسان برای شستن سگ به پوست و مو های اون آسیب جدی وارد خواهد کرد. گاها مراجعین دامپزشکی آستانه اشرفیه از دکتر وحید شمس نصرتی می پرسند که آیا استفاده از شامپو بچه برای شستن سگ مناسب است که باید شدت و تاکید بگوییم خیـــــــر!

شامپو های مخصوص سگی که دکتر وحید شمس نصرتی به مراجعین خود پیشنهاد می دهند، عبارت اند از شامپو یورک، شامپو بیو پت، شامپو اسکورفی و...


استفاده از شامپوی مخصوص سگ


برس کشیدن قبل از حمام سگ

پیشنهاد می کنیم که حتما حتما، قبل از حمام کردن سگ، موهایش را برس بکشید؛ با این کار فرایند استحمام را راحت تر و سریع تر می کنید. برس کشیدن قبل از حمام کردن، برای همه سگ ها، به ویژه سگ های مو بلند بسیار پیشنهاد می شود.


مراقبت از گوش سگ ها در حین حمام

مجرای گوش سگ ها به گونه ای است که بعد از نفوذ آب، سگ هر چقدر که سرش را تکان بدهد، نمی تواند آب داخل گوشش را خارج کند؛ بنابراین امکان ایجاد عفونت بسیار بالا است. برای اینکه نفوذ آب در گوش سگ دلبندتان جلوگیری کنید، پیشنهاد می کنیم یک گلوله پنبه ای در حین حمام، در گوشش قرار دهید. بعد از اتمام استحمام هم بهتر است گوش سگ دلبندتان را با پارچه کتانی، حسابی خشک کنید.


پیشنهاد می کنیم وبلاگ رایج ترین بیماری سگ ها را مطالعه فرمایید!


راهنمای شستن سگ در دامپزشکی آستانه اشرفیه

همانطور که در بخش های ابتدایی اشاره کردیم، گاهی بعضی از سگ ها به شدت از حمام کردن نفرت دارند، در این صورت قطعا کار سختی پیش روی شماست. گاهی هم بخاطر اینکه تجربه ای در شستن سگ ندارید، استرس و ترسی وجودتان را در بر می گیرد. در شرایط های این چنینی بهتر است از یک دامپزشک، کمک یا راهنمایی بگیرید؛ کلینیک دامپزشکی آستانه اشرفیه (به مدیریت دکتر وحید شمس نصرتی) برای کمک و راهنمایی دادن در فرایند حمام کردن سگ دلبندتان آماده است!


اگر برای نگهداری سگ دلبندتان به کمک نیاز دارید، می توانید برای خدمات ذیل، روی دامپزشکی آستانه اشرفیه به صورت حضوری یا مشاوره تلفنی حساب کنید!

 1. پت شاپ مجهز به تمام ملزومات سگ
 2. ویزیت در دامپزشکی و یا در محل
 3. تست سریع بیماری های عفونی
 4. صدور شناسنامه عکسدار
 5. اصلاح و پیرایش مو
 6. جرم گیری دندان
 7. ناخن گیری سگ
 8. چک آپ کامل
 9. عقیم سازی
 10. سونوگرافی
 11. جراحی


شماره دامپزشکی آستانه اشرفیه

نوبت دهی دامپزشکی آستانه اشرفیهدیدگاه شما