چگونه از پارس کردن سگ جلوگیری کنیم؟ {ویژه سگ های آپارتمانی}

زمان تقریبی مطالعه: 2 دقیقه
آیدا خسبی
سه شنبه، 17 خرداد
44
چگونه از پارس کردن سگ جلوگیری کنیم؟ {ویژه سگ های آپارتمانی}

یکی از دغدغه های اکثر سرپرستان سگ ها این است که سگشان بی موقع و در جایی که نباید، شروع به پارس کردن می کند. این واق واق های وقت و بی وقت، آسایش همسایه و دوست و آشنا را به هم ریخته و صاحبین را به دردسر می اندازد؛ بخاطر همین اکثرا در پی یادگیری روش جلوگیری از پارس کردن سگ دلبندشان هستند! اگر شما هم جزو یکی از این صاحبین دغدغه مند هستید، حتما در این وبلاگ، همراه دامپزشکی آستانه اشرفیه باشید.


دلایل پارس کردن سگ

قبل از اینکه برویم سراغ جلوگیری از پارس کردن سگمان، اول باید دلایل پارس کردن های بی موقع اش را پیدا کنیم. پارس کردن سگ ها یک رفتار غریزی است که در مقابله با شرایط مختلفی بروز داده می شود. البته غریزی بودن این موضوع دلیل نمی شود که شما به آن بی تفاوت باشید؛ چراکه پارس کردن بی موقع اش می تواند شما و اطرافیانتان را به دردسر بیاندازد. از جمله دلایلی که عموماغ باعث پارس کردن سگ ها می شوند، عبارت اند از:

 1. ترس
 2. کنجکاوی
 3. جلب توجه
 4. بیماری و درد
 5. بازی و شیطنت
 6. تنهایی و اضطراب
 7. هشدار دادن برای خطر

در ادامه این وبلاگ از دامپزشکی آستانه اشرفیه، به بررسی روش های کاربردی برای جلوگیری از پارس کردن سگ در شرایط های متفاوت که شاید دغدغه خودتان هم باشد، خواهیم پرداخت!


احتمالا وبلاگ واکسیناسیون سگ | برنامه زمانی + عوارض هم برایتان مفید خواهد بود؛ پیشنهاد می کنم مطالعه بفرمایید.

جلوگیری از پارس سگ در شب و تاریکی

پارس کردن در شب، در بین سگ ها خیلی متداول است و یکی از بزرگترین مشکلات سرپرستان آنها به حساب می آید؛ به ویژه اگر ساکن آپارتمان باشند. چندین روش و نکته برای جلوگیری از پارس کردن سگ ها در شب وجود دارد که بهترینشان را برایتان گلچین کردیم! توجه داشته باشید که هیچ کدام از روش های نام برده و نام نبرده، یک شبه کارساز نخواهند بود و در این مسیر باید صبر و تحمل داشته باشید.

 • اگر سگتان شب ها بیرون از خانه می خوابد، بهتر است درصورت امکان جای خوابش را به داخل خانه بیاورید تا احساس تنهایی و ترس نکند.
 • اگر مطمئن هستید که سگتان مشکل خاصی ندارد و تنها برای جلب توجه پارس می کند، به هیچ عنوان به او محل نگذارید و حتی دعوایش نکنید تا خودش خسته و ساکت شود.
 • برای جلوگیری از پارس سگ در شب، به هیچ عنوان سرش داد نکشید؛ چراکه اینگونه فکر می کند شما هم دارید برای بازی با او پارس می کنید و قصه ادامه دار می شود.جلوگیری از پارس سگ در برابر سایر سگ ها

سگ ها عموما وقتی هم نوع خود را می بینند، پارس می کنند، این موضوع در خیابان، برای عابرین اصلا خوشایند نیست و وظیفه شهروندی حمک می کند که با آموزش درست از این کار تا حد امکان جلوگیری کنید. برای جلوگیری از پارس کردن سگ ها در برابر سگ های دیگر از روش های زیر استفاده کنید.

 • وقتی به سگ دیگری نزدیک می شوید، با سگتان صحبت کنید تا توجه اش به شما جلب شود.
 • اگر سگتان بعد از نزدیک شدن به دیگر سگ ها پارس کرد، سریع از آن مکان دور شوید تا به مرور متوجه شود نباید این کار را تکرار کنید.
 • وقتی که بعد از روبرویی با سگ های دیگر، پارس نمی کند به او تشویقی سگ بدهید.


ابزارهای جلوگیری کننده از پارس سگ

 1. اسپری ضد پارس سگ
 2. قلاده ضد پارس صوتی
 3. قلاده ضد پارس پاششی
 4. قلاده ضد پارس شوک دهنده

ابزار های جلوگیری کننده از پارس سگ ها، تاثیر سریعی دارند و به همین دلیل شاید تا به حال خیلی به شما پیشنهاد شده باشند اما دکتر وحید شمس نصرتی به هیچ عنوان استفاده از این ابزار های ضد پارس را توصیه نمی کنند. اگر واقعا سگتان را دوست دارید به هیچ عنوان به سمت این ابزار ها نروید. سگ ها حیوانات آموزش پذیری هستند و با روش های اصولی و به مرور زمان هرچیزی را می توانید به آنها یاد بدهید؛ اگر برای آموزش دادن به سگتان به کمک نیاز دارید، می توانید رو کلینیک دامپزشکی آستانه اشرفیه -به صورت حضوری یا تماس تلفنی- حساب کنید!


اگر برای نگهداری سگ دلبندتان به کمک نیاز دارید، می توانید برای خدمات ذیل، روی دامپزشکی آستانه اشرفیه به صورت حضوری یا مشاوره تلفنی حساب کنید!

 1. پت شاپ مجهز به تمام ملزومات سگ
 2. ویزیت در دامپزشکی و یا در محل
 3. تست سریع بیماری های عفونی
 4. صدور شناسنامه عکسدار
 5. اصلاح و پیرایش مو
 6. جرم گیری دندان
 7. ناخن گیری سگ
 8. چک آپ کامل
 9. عقیم سازی
 10. سونوگرافی
 11. جراحی


شماره دامپزشکی آستانه اشرفیه

نوبت دهی دامپزشکی آستانه اشرفیهدیدگاه شما