چرا گربه من غذا نمی خورد؟ | دلایل بی اشتهایی گربه

زمان تقریبی مطالعه: 2 دقیقه
274
چرا گربه من غذا نمی خورد؟ | دلایل بی اشتهایی گربه

یکی از مشکلاتی که گاها سبب نگرانی سرپرستان گربه ها می شود، بی اشتهایی آنها است. بی اشتهایی در گربه ها ممکن است بخاطر دلایل مختلفی بروز کند که ما در این وبلاگ از دامپزشکی آستانه اشرفیه، متداول ترین دلایل را نام برده و بررسی کرده ایم.


تشخیص بی اشتهایی گربه

تشخیص بی اشتهایی گربه کار سختی نیست؛ همین که گربه یتان به جای اینکه مثل روزهای قبل، همه غذایی که در ظرف غذایش می گذارید را تمام کند، لب به غذایش نمی زند یا خیلی کم می خورد، یعنی بی اشتها شده. از جمله مهمترین علائمی که اثبات کننده بی اشتهایی گربه دلبندتان است هم می توانیم به ضعف، بی حالی، کاهش وزن و زردی اشاره کنیم.


غذا نخوردن گربه به دلیل بیماری

یکی از مهمترین دلایلی که باعث بی اشتهایی گربه می شود، بیماری است. در ادامه رایج ترین بیماری گربه ها که سبب بی اشتهایی گربه ها می شوند را مشخص و بررسی کرده ایم. قبل از پرداختن به هر یک از آن مشکلات، تاکید می کنیم که اگر احساس کردید دلیل غذا نخوردن گربه دلبندتان، هریک از این بیماری ها است، حتما در اسرع وقت به دامپزشک مراجعه کنید!


افسردگی و اضطراب

افسردگی یکی از بیماری های روانی است که موجب بی اشتهایی گربه ها می شود. اگر علاوه بر بی اشتهایی، گربه عزیزتان علائمی مثل کم تحرکی، زود رنجی، عصبانیت و بی حوصلگی دارد، احتمالا دچار افسردگی شده است! افسرگی گربه ها دلایل متفاوتی می تواند داشته باشد که برطبق آن درمان های خاص خود را دارد؛ برای انتخاب بهترین راه حل برای درمان افسرگی گربه حتما از یک داکپزشک کمک بگیرید.


بیماری های تنفسی

انواع مشکلات تنفسی مثل تبخال یا مشکلات گلو و بینی، حس چشایی گربه ها را تضعیف می کنند؛ به همین خاطر، گربه ها میل به غذا خوردن را از دست می دهند. هرجور حساب کنیم، حق هم دارند؛ خود ما هم نمی توانیم یک غذای بی مزه و بی بو را بخوریم.


غذا نخوردن گربه به دلیل بیماری


مشکلات دهان و دندان

دندان درد و دیگر مشکلات دهانی، از جمله بیماری هایی هستند که باعث بروز بی اشتهایی کاذب می شوند. حالا بی اشتهایی کاذب یعنی چی؟! بی اشتهایی کاذب یعنی گربه گرسنه است و دوست دارد غذا بخورد اما بخاطر مشکل و دردی که حین غذا خوردن دارد، از غذا خوردن منصرف می شود.


بیماری های گوارشی

بی اشتهایی، اولین و اصلی ترین نشانه همه بیماری های گوارشی -از جمله ریفلاکس اسیدی، انگل معده و روده تحریک پذیر- است. اگر بی اشتهایی همراه با اسهال و استفراغ در گربه یتان بروز کرد، به احتمال ۹۹٪ گربه دچار یک بیماری گوارشی شده است.


بی اشتهایی گربه به دلیل ظرف غذا

اگر برای غذا دادن به گربه دلبندتان از ظروف پلاستیکی استفاده کنید، احتمال دارد که به مرور زمان، گربه بخاطر ظرف غذا، اشتهایش کم شود. می دانید چرا؟! چون ظروف پلاستی پس از مدتی بوی غذاها را در خود نگه می دارد و هرچقدر هم که آن را بشویید، عطر و بوی غذاهای قبلی نمی رود. بوی بدی که از ادغام بوی غذای قبلی و جدید ایجاد می شود، ممکن است که باعث غذا نخوردن گربه شما شود.

گاهی هم ممکن که بی اشتهایی از علائم واکسیناسیون گربه باشد! بی اشتهایی بعد از واکسن زدن، مانند دیگر علائمی که ممکن است بروز کند، موقت بوده و جای نگرانی ندارد.


غذا نخوردن گربه به دلیل افزایش سن

گربه ها وقتی پا به سن می گذارند، اشتهایشان کم می شود؛ این موضوع با توجه به کم شدن نیاز گربه های پیر در پی کاهش تحرکشان ، کاملا عادی است. دکتر وحید شمس نصرتی پیشنهاد می دهند که برای گربه های پیر، وعده های غذایی بیشتر با مقدار غذای کمتر در نظر بگیرید.


اگر برای نگهداری گربه دلبندتان به کمک نیاز دارید، می توانید برای خدمات ذیل، روی دامپزشکی آستانه اشرفیه به صورت حضوری یا مشاوره تلفنی حساب کنید!

 1. پت شاپ مجهز به تمام ملزومات گربه
 2. تست سریع بیماری های عفونی
 3. ویزیت در کلینیک یا در محل
 4. صدور شناسنامه عکسدار
 5. اصلاح و پیرایش مو
 6. جرم گیری دندان
 7. ناخن گیری گربه
 8. چک آپ کامل
 9. عقیم سازی
 10. سونوگرافی
 11. جراحی

شماره دامپزشکی آستانه اشرفیه

نوبت دهی دامپزشکی آستانه اشرفیه

آیدا خسبی
یک شنبه، 12 تیر


مطالب مشابه
خنک کردن گربه ها در تابستان (۴ نکته کاربردی)

خنک کردن گربه ها در تابستان (۴ نکته کاربردی)

احتمال گرمازدگی گربه در تابستان خیلی بالاست و تبعات بدی را هم در پی دارد؛ در این وبلاگ به بررسی علائم و روش های جلوگیری از گرما زدگی گربه پرداختیم.

آیدا خسبی 7 ماه پیش

چرا گربه بالا میاره؟ {تکنیک های مراقبتی بعد از استفراغ}

چرا گربه بالا میاره؟ {تکنیک های مراقبتی بعد از استفراغ}

دلایل استفراغ گربه ها متفاوت است و شما باید بدانید در مواجه آنها چه عکس العملی داشته باشید و بعد از استفراغ چگونه از گربه مراقبت کنید.

آیدا خسبی 8 ماه پیش

به گربه ام شیر بدهم یا نه؟!

به گربه ام شیر بدهم یا نه؟!

اینکه «گربه ها می توانند شیر بخورند یا نه؟» سوال خیلی ها است؛ به همین دلیل در این وبلاگ به بررسی مفید یا مضر بود شیر برای گربه ها پرداخته ایم.

آیدا خسبی 8 ماه پیش

مسمومیت گربه | علائم + درمان خانگی

مسمومیت گربه | علائم + درمان خانگی

مسمومیت در گربه ها هم مانند هر موجود دیگری امکان دارد رخ دهد که در اینجا به بررسی دلایل، علائم و درمان های خانگی مسمومیت گربه ها می پردازیم.

آیدا خسبی 9 ماه پیش

علت ریزش مو گربه + راه حل

علت ریزش مو گربه + راه حل

در این وبلاگ از دامپزشکی آستانه اشرفیه تصمیم گرفتیم که به بررسی دلایل مختلف ریزش موی گربه و راه های درمانی هر کدام بپردازیم.

آیدا خسبی 9 ماه پیش

چرا گربه ها خودشان را به همه چیز میمالند؟!

چرا گربه ها خودشان را به همه چیز میمالند؟!

یکی از خصوصیات گربه ها این است که مدام خودشان را به انسان ها و اشیاء اطراف میمالند که دلایل مختلفی میتواند داشته باشد؛ از دلایل آن اطلاعی دارید؟!

آیدا خسبی 9 ماه پیش

آموزش مسواک زدن گربه (در ۳ گام)

آموزش مسواک زدن گربه (در ۳ گام)

مسواک کردن گربه برای حفظ سلامتی دهان و دندان هایش لازم است! در این وبلاگ، مراحل مسواک زدن گربه را برای شما توضیح داده ایم.

آیدا خسبی 9 ماه پیش

نگهداری گربه در خانه (نکات مهم)

نگهداری گربه در خانه (نکات مهم)

در این وبلاگ از دامپزشکی در آستانه اشرفیه، به بررسی نکات مهم بهداشتی و تغذیه نگهداری از گربه در خانه پرداختیم.

آیدا خسبی 9 ماه پیش

چگونه از گاز گرفتن گربه جلوگیری کنم؟ {۳ روش کاربردی}

چگونه از گاز گرفتن گربه جلوگیری کنم؟ {۳ روش کاربردی}

با توجه به تعداد بالای افرادی که دغدغه گاز گرفتن گربه خانگی یشان را دارند، دکتر این وبلاگ را به توضیح درباره گاز گرفتن گربه ها و راه حل های آن اختصاص دهند.

آیدا خسبی 10 ماه پیش

رایج ترین بیماری گربه ها (علائم + روش درمانی)

رایج ترین بیماری گربه ها (علائم + روش درمانی)

در این وبلاگ به بررسی شایع ترین بیماری های گربه ها، علايم و روش درمانی آنها و همچنین بیماری هایی که از گربه به انسان منتقل می شود، پرداختیم.

آیدا خسبی 10 ماه پیش

دیدگاه شما

متن نظر شما(اجباری)*