علت پرخاشگری مرغ مینا + روش درمانی

زمان تقریبی مطالعه: 2 دقیقه
396
علت پرخاشگری مرغ مینا + روش درمانی

سوالاتی مثل «چرا مرغ مینا خودش را به قفس می کوبد؟ یا اینکه چرا می خواهد ما را نوک بزند؟» خیلی از دکتر وحید شمس نصرتی پرسیده می شود. این سوالات و سوالاتی نظیر این ها، بر می گردد به پرخاشگری مرغ مینا!!! اگر مینای شما هم چند وقتی است که دچار پرخاشگری شده، در این وبلاگ از دامپزشکی آستانه اشرفیه همراه ما باشید؛ چراکه می خواهیم به بررسی دقیق دلایل و روش های درمانی آن بپردازیم.


دلایل پرخاشگری مرغ مینا

اینکه مرغ های مینا کمتر از سایر پرندگان -مثل مرغ عشق، عروس هلندی و...- اهلی شده اند، درست اما این به معنای این نیست که ذاتا خصلت پرخاشگری دارند. پرخاشگری مرغ مینا هم مانند سایر حیوانات خانگی، دلایلی دارد که در ادامه رایج ترین آنها را با هم بررسی خواهیم کرد. توجه داشته باشید که اولین گام برای درمان پرخاشگری مرغ مینا، کشف دلیل اصلی پرخاشگری او است.


رام نبودن مرغ مینا

رام نبودن مرغ مینا از جمله اصلی ترین دلایل طبیعی پرخاشگری او است. برای رام کردن مرغ مینا باید قبل از سن بلوغش اقدام شود؛ دقیقا برای همین است که پیشنهاد می کنیم که اگر قصد نگهداری مینا دارید، یک جوجه مرغ مینا تهیه کنید تا فرصت کافی برای اهلی کردن و آموزش حرف زدن به مرغ مینا عزیزتان را داشته باشید.


اجتماعی نبودن مرغ مینا

جدای اهلی بودن، بحث دیگری به نام اجتماعی بودن مرغ مینا هم داریم. تفاوت این دو را می دانید؟! رام بودن مرغ مینا به این معناست که مینا از خلق و خوی وحشی در آمده و با اعضای خانواده ارتباط خوبی دارد اما اجتماعی بودن او به این معناست که در مواجه شدن با افراد جدید، یعنی وقتی که مهمانی به خانه می آید هم بتواند رفتار دوستانه، مودبانه و درستی داشته باشد. برای اجتماعی کردن مرغ مینا هم بهتر است از همان بچگی اقدام کنید.


افسردگی مرغ مینا


افسردگی مرغ مینا

یکی از اصلی ترین علائم افسردگی مرغ مینا، پرخاشگری او است. درکل مینا خیلی حساس و به قولی نازک نارنجی است؛ یعنی با کوچکترین برخورد و بی توجهی، افسرده می شود و شروع به قهر، حرف نزدن و پرخاشگری می کند. افسرگی را با توجه بیشتر می توان کنترل کرد اما گاها ممکن است که این افسرگی ادامه دار باشد که در این صورت حتما باید از یک دامپزشک کمک بگیرید.


اذیت شدن مرغ مینا

یکی از مشکلاتی که وجود دارد و من به شخصه هیچ وقت نتوانستم آن را درک کنم، این است که افراد تا یک پرنده میبینند برای شوخی و خنده، شروع به اذیت و آزار او می کنند. اگر کسی من و شما را هم اذیت کند، قطعا عصبانی شده و شروع به پرخاشگری می کنیم؛ دیگر از مرغ مینای بیچاره چه انتظاری می تواند داشت؟ به هیچ عنوان، به هیچکس اجازه ندهید که مینایتان را اذیت کند.


درمان پرخاشگری مرغ مینا

 1. به هیچ وجه پرخاشگری مرغ مینا را با پرخاشگری، تنبه، داد و فریاد جواب ندهید.
 2. بعد از پرخاشگری و یا نوک زدن مرغ مینا، با عقب کشیدن دست و دور شدن، به او بفهمانید که کار اشتباهی کرده است.
 3. اگر پرنده دیگری هم دارید، به هیچ عنوان بین او و مینا فرق نگذارید یا جلوی مینا به آن پرنده محبت نکنید.
 4. دور و بر مرغ مینا، اشیای قرمز رنگ و براق قرار ندهید؛ چون هیجان زده می شود و امکان دارد این هیجانات را با نوک زدن بروز دهد.
 5. مینا معمولا قبل از نوک زدن، مردمک چشم هایش را درشت کرده و پر هایش را پف می دهد؛ در این شرایط از او دور شوید.
 6. برای کاهش پرخاشگری مینا حین برگرداندنش به قفس، اول غذای مورد علاقه اش را در قفس قرار دهید.


اگر برای نگهداری مرغ مینا دلبندتان به کمک نیاز دارید، می توانید برای خدمات ذیل، روی دامپزشکی آستانه اشرفیه به صورت حضوری یا مشاوره تلفنی حساب کنید!

 1. پت شاپ مجهز به تمام ملزومات مرغ مینا
 2. ویزیت در کلینیک یا در محل
 3. صدور شناسنامه عکسدار
 4. اصلاح پر و نوک
 5. چک آپ کامل
 6. ناخن گیری

شماره دامپزشکی آستانه اشرفیه

نوبت دهی دامپزشکی آستانه اشرفیه

آیدا خسبی
پنج شنبه، 30 تیر


مطالب مشابه
3 + 3 نحوه تشخیص سن و جنسیت مرغ مینا

3 + 3 نحوه تشخیص سن و جنسیت مرغ مینا

دو عامل مهم در قدرت یادگیری و نوع سخن گفتن مینا، سن و جنسیت است؛ بنابراین بهتر است قبل از خرید، روش تعیین جنسیت و سن مرغ مینا را یاد بگیرید.

آیدا خسبی 7 ماه پیش

فلفل برای پرندگان / مفید یا مضر؟!

فلفل برای پرندگان / مفید یا مضر؟!

اگر نمیدانید، فلفل برای پرندگان خوب است یا نه؟! حتما این وبلاگ را بخوانید؛ چون به طور کامل و با دلیل به جواب این سوال پرداخته ایم!

آیدا خسبی 8 ماه پیش

چرا مرغ مینا خودش را خارش می زند؟!

چرا مرغ مینا خودش را خارش می زند؟!

دلایل خارش زدن مرغ مینا به دسته کلی طبیعی و غیرطبیعی (خطرناک) تقسیم می شود که هرکدام از آنها را با هم بررسی خواهیم کرد!

آیدا خسبی 8 ماه پیش

چرا پر مرغ مینا میریزد؟ (تولک مرغ مینا)

چرا پر مرغ مینا میریزد؟ (تولک مرغ مینا)

در وبلاگ تولک مرغ مینا به بررسی زمان شروع پر ریزی، علائم و فرایند تولک و همچنین مراقبت های دوران پر ریزی مرغ مینا پرداختیم.

آیدا خسبی 9 ماه پیش

آموزش حرف زدن به مرغ مینا (نکات کاربردی)

آموزش حرف زدن به مرغ مینا (نکات کاربردی)

اگر شما هم در پی یافتن جواب «چگونه به مرغ مینا حرف زدن یاد بدهم؟» هستید، حتما تا انتهای این وبلاگ از دامپزشکی آستانه اشرفیه همراه ما باشید.

آیدا خسبی 9 ماه پیش

حمام کردن مرغ مینا (اشتباه رایج + نکات مهم)

حمام کردن مرغ مینا (اشتباه رایج + نکات مهم)

حمام کردن مرغ مینا از واجبات بوده و فواید بسیاری دارد؛ البته اگر به درستی انجام نشود، تبعات و مشکلات بدی را در پی خواهد داشت.

آیدا خسبی 9 ماه پیش

غذای مرغ مینا {بررسی باید ها و نباید ها}

غذای مرغ مینا {بررسی باید ها و نباید ها}

در این وبلاگ به معرفی بهترین رژیم غذا مرغ مینا، غذای ممنوعه برای او و ۶ نکته مهم درباره تغذیه مرغ مینا پرداختیم.

آیدا خسبی 9 ماه پیش

دیدگاه شما

متن نظر شما(اجباری)*