3 + 3 نحوه تشخیص سن و جنسیت مرغ مینا

زمان تقریبی مطالعه : 2 دقیقه
1298
3 + 3 نحوه تشخیص سن و جنسیت مرغ مینا

مرغ مینا پرنده ای بسیار باهوش است که حتی از بسیاری طوطی سانان هم می تواند حرف زدن را بهتر یاد بگیرد؛ همین موضوع، اصلی ترین دلیل افراد برای خریداری مرغ مینا است. دو عامل بسیار مهم در قدرت یادگیری و نوع سخن گفتن مرغ مینا، سن و جنسیت است؛ بنابراین بهتر است قبل از خرید، روش تعیین سن و جنسیت مرغ مینا را یاد بگیرید. اگر اطلاعاتی درباره این موضوع ندارید اصلا نگران نباشید؛ در این وبلاگ از دامپزشکی آستانه اشرفیه به طور کامل -ساده و روان- به این موضوع خواهیم پرداخت.


روش تشخیص سن مرغ مینا

توجه به سن مرغ مینا قبل از خریداری آن بسیار مهم است! مرغ مینا از یک سنی به بعد، قدرت یادگیری اش به حداقل می رسد و دیگر نمی توانید کلمات جدیدی به او یاد بدهید؛ الان که فرصت نمی شود اما درباره سن مناسب یادگیری مرغ مینا در وبلاگ آموزش حرف زدن به مرغ مینا کامل و دقیق پرداخته ایم و در صورت تمایل می توانید مطالعه کنید. در کل به شما پیشنهاد می کنیم که مرغ مینای کم سن و سالی -حد الامکان جوجه مرغ مینا- خریداری کنید!


تعیین سن مینا از طریق رنگ چشم

یکی از روش ها برای تشخیص سن تقریبی مرغ مینا توجه به رنگ اطراف چشمان او است. سفید بودن اطراف چشم مینا به معنای جوان و نابالغ بودنش است و هر چقدر که رنگ اطراف چشمش به زردی بخورد، یعنی که سنش زیاد تر است. به طور تقریبی گفته می شود که...

  • رنگ اطراف چشم سفید => سن زیر ۲ سال
  • رنگ اطراف چشم کرم => سن بین ۲ تا ۴ سال
  • رنگ اطراف چشم زرد => سن بالای ۴ سال


تعیین سن مینا از طریق چروک دور چشم

اگر اطراف چشم مرغ مینا چین و چروکی نداشت، مطمئن باشید که جوان است و آماده یادگیری سخن گفتن و کلمات جدید؛ اما اگر دور چشمانش چین و چروک بود، یعنی سنش بالاست و حالا هرچقدر که چین و جروک ها بیشتر باشد، احتمالا سن و سال مینا هم بالاتر است.


تعیین سن مینا از طریق ساق پا

ساق پای مرغ مینای جوان، لطیف و باریک است و با افزایش سنش، ضخیم و خشن می شود؛ پس شما با نگاه کردن به ساق پای مینا هم می توانید سن تقریبی او را حدس بزنید.


روش تشخیص جنسیت مرغ مینا

نر یا ماده بودن مرغ مینا در قدرت یادگیری آنها تاثیری ندارد و به عبارتی هر دو جنس می توانند حرف بزنند و صداهای دیگر را تقلید کنند! اما صدای مرغ مینا نر، کمی بلند تر و رسا تر است؛ روی همین حساب بعضی ها ترجیح می دهند که مرغ مینا نر خریداری کنند. تعیین جنسیت مرغ مینا در ظاهر امکان پذیر نیست اما تکنیک هایی برای تشخیص آن وجود دارد که در ادامه با شما در میان خواهیم گذاشت.


روش تشخیص جنسیت مرغ مینا


تعیین جنسیت مینا از طریق رنگ کام و دهان

یکی از راحت ترین راه های تعیین جنسیت مرغ مینا، توجه به رنگ زبان و کام مینا است. رنگ زبان و کام مرغ مینا ماده، یک دست سیاه و برای مرغ مینا نر، سرخ یا نارنجی رنگ است.


تعیین جنسیت مرغ مینا از طریق جثه پرنده

برای استفاده از این روش تشخیص جنسیت، نیاز است که ۲ پرنده هم سن را با هم مقایسه کنید؛ پرنده نر، بخش میانی بدنش، نسبت به پرنده ماده بزرگ تر است.


تعیین جنسیت مینا از طریق آزمایش DNA

اگر جنسیت مرغ مینا خیلی برایتان اهمیت دارد، از آزمایش دی ان ای کمک بگیرید؛ این آزمایش از طریق پر یا خون پرنده انجام می شود. نتیجه آزمایش DNA معمولا ۳ هفته ای آماده شده و کاملا قطعی است.


اگر برای نگهداری مرغ مینا دلبندتان به کمک نیاز دارید، می توانید برای خدمات ذیل، روی دامپزشکی آستانه اشرفیه به صورت حضوری یا مشاوره تلفنی حساب کنید!

  1. پت شاپ مجهز به تمام ملزومات مرغ مینا
  2. ویزیت در کلینیک یا در محل
  3. صدور شناسنامه عکسدار
  4. اصلاح پر و نوک
  5. چک آپ کامل
  6. ناخن گیری

شماره دامپزشکی آستانه اشرفیه

نوبت دهی دامپزشکی آستانه اشرفیه

آیدا خسبی
یک شنبه، 09 مرداد 1401


مطالب مشابه
علت پرخاشگری مرغ مینا + روش درمانی

علت پرخاشگری مرغ مینا + روش درمانی

اینکه مرغ مینا خودش را به قفس می کوبد یا نوک می گیرد، نشانه هایی از پرخاشگری او است؛ در اینجا به بررسی دقیق دلایل و روش های درمانی آن پرداختیم.

آیدا خسبی 10 ماه پیش

فلفل برای پرندگان / مفید یا مضر؟!

فلفل برای پرندگان / مفید یا مضر؟!

اگر نمیدانید، فلفل برای پرندگان خوب است یا نه؟! حتما این وبلاگ را بخوانید؛ چون به طور کامل و با دلیل به جواب این سوال پرداخته ایم!

آیدا خسبی 11 ماه پیش

چرا مرغ مینا خودش را خارش می زند؟!

چرا مرغ مینا خودش را خارش می زند؟!

دلایل خارش زدن مرغ مینا به دسته کلی طبیعی و غیرطبیعی (خطرناک) تقسیم می شود که هرکدام از آنها را با هم بررسی خواهیم کرد!

آیدا خسبی 11 ماه پیش

چرا پر مرغ مینا میریزد؟ (تولک مرغ مینا)

چرا پر مرغ مینا میریزد؟ (تولک مرغ مینا)

در وبلاگ تولک مرغ مینا به بررسی زمان شروع پر ریزی، علائم و فرایند تولک و همچنین مراقبت های دوران پر ریزی مرغ مینا پرداختیم.

آیدا خسبی 11 ماه پیش

آموزش حرف زدن به مرغ مینا (نکات کاربردی)

آموزش حرف زدن به مرغ مینا (نکات کاربردی)

اگر شما هم در پی یافتن جواب «چگونه به مرغ مینا حرف زدن یاد بدهم؟» هستید، حتما تا انتهای این وبلاگ از دامپزشکی آستانه اشرفیه همراه ما باشید.

آیدا خسبی 12 ماه پیش

حمام کردن مرغ مینا (اشتباه رایج + نکات مهم)

حمام کردن مرغ مینا (اشتباه رایج + نکات مهم)

حمام کردن مرغ مینا از واجبات بوده و فواید بسیاری دارد؛ البته اگر به درستی انجام نشود، تبعات و مشکلات بدی را در پی خواهد داشت.

آیدا خسبی 12 ماه پیش

غذای مرغ مینا {بررسی باید ها و نباید ها}

غذای مرغ مینا {بررسی باید ها و نباید ها}

در این وبلاگ به معرفی بهترین رژیم غذا مرغ مینا، غذای ممنوعه برای او و ۶ نکته مهم درباره تغذیه مرغ مینا پرداختیم.

آیدا خسبی 12 ماه پیش

نظر شما

متن نظر