درمان حیوانات خانگی

زمان تقریبی مطالعه : 3 دقیقه
594
درمان حیوانات خانگی

در گذشته به حیوانات خانگی، حیوانات اهلی گفته می شد و امروزه به آنها حیوانات همراه می گویند! توجه به سیر تغییر نام حیوانات، نشان می دهد که در ابتدا انسان ها صرفا بخاطر مفید بودن حیوانات، آنها را تربیت کرده و نگه می داشتند اما به مرور زمان رابطه عمیق تری بین انسان ها و حیوانات شکل گرفت، تا اینکه امروزه حیوانات در داخل خانه سرپرستان شان زندگی می کنند.

ارتباطات صمیمی بین انسان ها و حیوانات، در کنار زیبایی و باارزش بودن، خطراتی را هم به همراه دارد. دسته ای از بیماری های خطرناک، بین حیوانات و انسان ها مشترک هستند و ابتلا به آن، تبعات جبران ناپذیری به وجود می آورد؛ بخاطر همین دکتر وحید شمس نصرتی همواره به سرپرستان حیوانات خانگی پیشنهاد می کنند که به سلامت، بهداشت و درمان حیوانات خانگی خود توجه بسیاری داشته باشند.درمان بیماری مشترک بین حیوان و انسان

برخی از بیماری ها می توانند از حیوانات به انسان ها انتقال پیدا کنند؛ به این بیماری ها بیماری های مشترک بین انسان و حیوانات گفته می شود. این بیماری ها نه تنها معضلات جدی برای خود حیوان ایجاد می کنند، برای صاحب حیوان و کل جامعه خطر آفرین اند. برای مثال اگر برای واکسیناسیون سگ خانگی کوتاهی صورت گیرد و سگ به دلایلی مبتلا به این بیماری شود و این بیماری به صاحبش هم انتقال یابد، دیگر نه راه نجاتی برای سگ وجود دارد و نه راه نجاتی برای سرپرستش؛ چراکه هاری یک بیماری کشنده و خطرناک است.

تیم کلینیک دامپزشکی آستانه اشرفیه سالهاست که جهت مراقبت و درمان حیوانات خانگی با تمام وجود خدمت می کنند تا هم حیوانی نجات یابد، هم صاحب دامی از آسیب روانی ناشی از فقدان حیوان خانگی اش در امان بماند و هم بهداشت جامعه از خطرات بیماری های عفونی مشترک بین انسان ها و حیوانات حفظ شود.

دکتر وحید شمس نصرتی:

«به تمامی صاحبان دام توصیه می شود، نسبت به واکسیناسیون و پیشگیری از بیماری ها در حیوان خانگی خود اقدامات مؤثر را انجام دهند.»


علائم بیماری حیوانات خانگی

صاحبان حیوانات خانگی هر نوع علامت غیر طبیعی را به عنوان یک علامت بیماری تلقی کنند و برای درمان اقدام نمایند. در موارد مشکوک که تشخیص طبیعی بودن یا غیر طبیعی بودن علائم حیوانات خانگی برای صاحبان دام مشکل به نظر می رسد هم مشورت گرفتن از یک دامپزشک پیشنهاد می شوند. اگر مراجعه به دامپزشکی برایتان مشکل است، می توانید از طریق تماس تلفنی از دکتر وحید شمس نصرتی (از طریق شماره تماس پایین همین صفحه) کمک بگیرید.

شایع ترین علائم (غیر طبیعی) بیماری حیوانات خانگی عبارت اند از:

  1. بی اشتهایی
  2. اسهال و استفراغ
  3. لرزش
  4. خواب آلودگی
  5. عدم تعادل
  6. آبریزش دهان و بینی
  7. ژولیدگی مو
  8. بی حالی
  9. زخم در نواحی مختلف
  10. عطسه

نکات درمانی حیوانات خانگی

یک نکته بسیار مهم وجود دارد و آن نکته، این است که به هیچ عنوان بعد از مشاهده علائم غیر طبیعی در حیوان خانگی دلبندتان، اقدام به درمان و تجویز خودسرانه دارو نکنید؛ درمان حیوانات خانگی منحصراً باید توسط دامپزشک یا مشاوره دامپزشک (کلینیسین) انجام شود.

گاها تعدادی از مراجعین کلینیک دامپزشکی آستانه اشرفیه، می گویند که درمان خودسرانه حیوان خانگی خود را با توجه به حرف های اشخاصی که با حیوانات خانگی سروکار دارند انجام می دهند؛ اشخاصی مثل فروشندگان حیوانات خانگی، پرورش دهندگان حیوانات خانگی، مغازه های پت شاپ و...

کاملا واضح است که فروشندگان حیوانات خانگی نمی تواند اطلاعات دقیقی از درمان حیوانات خانگی داشته باشند؛ چراکه درمان حیوانات خانگی ابتدا مستلزم تشخیص بیماری است و تشخیص بیماری حیوانات خانگی مستلزم دانش بالای دامپزشکی و تحصیلات دامپزشکی و ایضاً تجارت کلینیکی است. در ضمن باید بدانید که تعدادی از بیماری ها با معاینات بالینی هم قابل تشخیص نیستند و حتما نیاز به اقدامات تشخیص پارا کلینیکی، مثل رادیولوژی، آزمایش خون، آزمایش ادرار و مدفوع، سونوگرافی و... است که جز با مراجعه به مراکز درمانی دامپزشکی امکان تشخیص میسر نیست.


امکانات دامپزشکی آستانه اشرفیه

شایان ذکر است که کلینیک دامپزشکی دکتر وحید شمس نصرتی، مجهز به سونوگرافی و دیگر امکانات تشخیص بوده که تشخیص و در امتداد آن درمان را نتیجه بخش می نماید. این مرکز در استفاده از نیرو های متخصص و کار آمد زبان زد می باشد و شما برای انجام کلیه خدمات مراقبتی، درمانی، بهداشتی و درمانی، با خیال راحت می توانید روی تیم حرفه ای دامپزشکی آستانه اشرفیه حساب باز کنید.


کلام پایانی

حالا که نگهداری حیوانات خانگی نظیر سگ، گربه، همستر، خرگوش و پرندگان زینتی در خانه فراگیر شده، باید با کمک و مشاوره یک دامپزشک، نحوه پیشگیری از بیماری ها، رعایت بهداشت و نگهداری صحیح حیوانات را یاد بگیرید. در انتها باز تاکید می کنیم که در صورت بروز علائم مشکوک، به هیچ عنوان به حرف این و آن اتکا نکنید و تشخیص و درمان را زیر نظر یک متخصص انجام دهید.


اگر برای نگهداری حیوانات دلبندتان به کمک نیاز دارید، می توانید روی دامپزشکی آستانه اشرفیه به صورت حضوری یا مشاوره تلفنی حساب کنید!

شماره دامپزشکی آستانه اشرفیه

نوبت دهی دامپزشکی آستانه اشرفیه

آیدا خسبی
شنبه، 27 فروردین 1401


مطالب مشابه
آرایش حیوانات خانگی

آرایش حیوانات خانگی

موی حیوانات خانگی نظیر سگ ، گربه ، خرگوش ، همستر و غیره همانند موی انسان مرتب درحال رشد می باشد و این موضوع ایجاب می کند که مو حیوانات خانگی همواره تمیز و مرتب بماند . اصولاً حیوانات از حمام خوششان نمی آید و از طرفی بعضی از حیوانات مانند سگ غدد عرق ندارند و کمتر نیاز به حمام پیدا می کنند. حمام زیاد باعث خشکی پوست حیوان می شود و می تواند به پوست آسیب برساند ، لذا توصیه می شود که از استحمام زیاد حیوانات خانگی خودداری شود و به جای آن روزانه موی حیوانات با برس مخصوص برس زده شود و سپس پارچه نمدار پاک شود . به این طریق موی حیوان همیشه تمیز می ماند و چنانچه به دلایلی همچون مسافرت یا پیکنیک و رفتن حیوان به اماکن کثیف از پاکیزگی حیوان کم شود ، می توان حیوان را زودتر از موعد مقرر استحمام نمود.

آیدا خسبی 1 سال پیش

صدور شناسنامه بهداشتی در کلینیک دامپزشکی

صدور شناسنامه بهداشتی در کلینیک دامپزشکی

صدور شناسنامه بهداشتی از اموراتی است که در کلینیک های دامپزشکی انجام می گیرد و می تواند مبین وضعیت بهداشتی از حیث چگونگی و تاریخی برای حیوانات خانگی شما باشد .

آیدا خسبی 1 سال پیش

سونوگرافی حیوانات خانگی {در دامپزشکی آستانه اشرفیه}

سونوگرافی حیوانات خانگی {در دامپزشکی آستانه اشرفیه}

در این وبلاگ به هرگونه سوالی که ممکن است درباره سونوگرافی حیوان خانگی تان داشته باشید، مثل قیمت، زمان، مراقبت ها و... پرداخته ایم.

آیدا خسبی 1 سال پیش

واکسیناسیون حیوانات خانگی علیه ویروس ها

واکسیناسیون حیوانات خانگی علیه ویروس ها

اصولاً رعایت بهداشت طیف وسیعی از امورات را شامل می شود که یکی از مهمترین آنها واکسیناسیون حیوانات خانگی است!

آیدا خسبی 1 سال پیش

کلینیک حیوانات در آستانه اشرفیه

کلینیک حیوانات در آستانه اشرفیه

کلینیک دامپزشکی آستانه اشرفیه به ارایه انواع خدمات برای حیوانات خانگی، پرندگان زینتی و دام ها، زیر نظر دکتر وحید شمس نصرتی می پردازد.

آیدا خسبی 1 سال پیش

دامپزشکی در آستانه اشرفیه

دامپزشکی در آستانه اشرفیه

یکی از مراکز فعال در حوزه دامپزشکی که در شهرستان آستانه اشرفیه از شهر های استان سرسبز گیلان فعالیت دارد ، کلینیک دامپزشکی دکتر وحید شمس نصرتی واقع در میدان امام حسین آستانه اشرفیه است.

آیدا خسبی 1 سال پیش

نظر شما

متن نظر