واکسیناسیون حیوانات خانگی علیه ویروس ها

زمان تقریبی مطالعه: 4 دقیقه
دکتر وحید شمس نصرتی
چهارشنبه، 31 فروردین
57
واکسیناسیون حیوانات خانگی علیه ویروس ها

ضرورت واکسیماسیون حیوانات خانگی 

الو سلام آقای دکتر سگ من حالش خیلی بده داره میمره !     مشکلش چیه ؟     دو روز بود که بی اشتها بود و گاهی آب زرد بالا می آورد ، الآن یک بار دیدم که اسهال داره انگار قرمزه     قرمزه؟ یعنی منظورتون اینکه خونی ؟      آره آقای دکتر خونیه و بسیار بد بو . آقای دکتر تو رو خدا کمک کنید سگم داره میمیره          باشه حتماً  آدرس رو میدونید؟      آره از طریق مپ و گوگل می تونم پیدا کنم ( کلینیک دامپزشکی دکتر وحید شمس نصرتی نرسیده به میدان امام حسین آستانه اشرفیه ) . باشه من چند تا سوال دارم که هنگام طی مسیر از شما بپرسم     بفرمائید ؟       شما سگتونو واکسن زدید ؟     نه     چند سالشه ؟ یک سال     چرا واکسن نزدید؟ وقت نشد دکتر دائم امروز و فردا کردم مگه مهمه !      بله بسیار مهم  .......

این یک مکالمه روتین در کلینیک دامپزشکی دکتر وحید شمس نصرتی نرسیده به میدان امام حسین آستانه اشرفیه  هست.

تعریف واکسیناسیون 

نگهداری حیوانات خانگی که امروزه به آنها حیوانات همراه نیز می گویند نه یک تفریح بلکه ظاهراً یک ضرورت شناخته شده است . در واقع زندگی کامپیوتری و حضور در فضای مجازی و اشتغال بیش از حد افراد در جوامع مختلف و دیگر عوامل جامعه شناسی و روانشناسی ، نگهداری حیوانات خانگی و بعضاً حمایت از حیوانات بی خانمان را عملی برای کاهش استرس های ناشی از زندگی ماشینی قلمداد می کنند که در واقع کسانی که حیوان خانگی اعم از سگ ،گربه ، همستر ، خرگوش ، پرنگان زینتی مثل طوطی ، کاسکو ، قناری ، فنچ و غیره را نگهداری می کنند و کسانی که در رابطه با این افراد هستند مانند فروشنگان ملزومات حیوانات خانگی ، پت شاپ ها ، دامپزشکان و غیره خوب می دانند که ضرورت نگهداری حیوانات خانگی به چه معناست . ما خود در کلینیک دامپزشکی دکتر وحید شمس نصرتی واقع در میدان امام حسین آستانه اشرفیه بارها شاهد وابستگی و دلبستگی شدید و نگران کننده صاحبان حیوانات خانگی به حیوانات خانگی خود بوده ایم و چه اشکها و چه غم های عمیقی که به خاطر بیماری یا مرگ حیوانات خانگی در صاحبان آنها دیده نشده .

با همه این تفاسیر و با همه ضرورتهای مذکور در نگهداری حیوانات خانگی ما ناگزیر هستیم که یکسری الزامات بهداشتی را در خصوص نگهداری حیوانات خانگی مد نظر قرار دهیم . یک سری اصولی که اگر رعایت نشود تبعات منفی و مضری را هم برای صاحب دام و هم برای جامعه خواهد داشت کلینیک دامپزشکی دکتر وحید شمس نصرتی واقع در آستانه اشرفیه میدان امام حسین همواره نکات بهداشتی را در غالب پاکدست و محتوای آموزشی در اینستاگرام و شبکه های مجازی و اینترنت به سمع و نظر مخاطبین رسانده است و این مهم را برای خود رسالتی می داند که تا پایان بدان پایبند است . اصولاً رعایت بهداشت طیف وسیعی از امورات را شامل می شود که یکی از مهمترین آنها واکسیناسیون حیوانات خانگی است.

واکسیناسیون حیوانات خانگی از حیث علمی بدان معناست که اصولاً بیماریهایی که ناشی از ویروس می باشد نوعاً قابل درمان با داروی خاصی نمی باشد و بهترین راه برای مبارزه با بیماری های ویروسی واکسیناسیون حیوانات خانگی بر علیه آن بیماری هاست که جنبه پیشگیرانه دارد به این معنی که بدن حیوان در مقابل ویروس کشته شده یا تخفیف حدت داده شده (به نحوی که قابلیت ایجاد بیماری را نداشته باشد ) قرار میگیرد ( و با واکسیناسیون حیوانات خانگی ) در اثر مواجه شدن بدن حیوان با ویروس کشته شده یا تخفیف داده شده بدن حیوان واکنش نشان داده و نسبت به آن بیماری پادزهر یا آنتی بادی ترشح می نماید و درواقع حیوان آماده مبارزه با بیماری می شود . در این حالت آماده باش چنانچه ویروس واقعی به بدن حیوان حمله نماید. به علت واکسیناسیون حیوان خانگی ، حیوان قادربه مبارزه با ویروس بوده و از مصونیت کافی برخوردار است. فلذا برای هر ویروس واکسن آن ویروس ساخته می شود تا به حیوان تلقیح شود و ایجاد مصونیت نماید. از این رو و به دلیل درمان ناپذیری بیماری های ویروسی و بعضاً کشنده بودن آن بیماریها بهترین شیوه برای مبارزه با بیماریهای ویروسی واکسیناسیون است . خصوصاً اینکه پاره ای از بیماریهای ویروسی مشترک به انسان و حیوان بوده و بسیار خطرناک هم می باشند و چنانچه حیوان خانگی بدان مبتلا شود ضمن آنکه بیماری درمان ناپذیر است از سوی دیگر بهداشت عمومی را به شدت تهدید می نماید. مانند بیماری هاری که در سگ و گربه و همستر و خرگوش و غیره ایجاد بیماری می نماید و چنانچه حیوان خانگی بدان مبتلا شود و صاحب حیوان خانگی مورد گزش قرار گیرد او هم بیمار شده و جان خواهد سپرد فلذا برای هر ویروسی واکسن آن ویروس ساخته می شود تا به حیوان تلقیح شود و ایجاد مصونیت نماید . از این رو و به دلیل درمان ناپذیری بیماریهای ویروس و بعضاً کشنده بودن آن بیماریها بهترین شیوه برای مبارزه با بیماری های ویروس واکسیناسیون است ، خصوصاً اینکه پاره ای از بیماری های ویروس مشترک انسان و حیوان بوده و بسیار خطرناک هم می باشند و چنانچه حیوان خانگی بدان مبتلا شود ضمن آنکه درمان ناپذیر است از سوی دیگر بهداشت عمومی را به شدت تهدید می نماید مانند بیماری هاری که در سگ و گربه و همستر و خرگوش و غیره ایجاد بیماری می نماید و چنانچه حیوان حیوان خانگی بدان مبتلا شود و صاحب حیوان خانگی مورد گزش قرار گیرد او هم بیمار شده و جان خواهد سپرد، فلذا برای نمونه واکسیناسیون حیوانات خانگی بر علیه بیماری هاری یک ضروری و اجتناب ناپذیر است که کلینیک دامپزشکی دکتر وحید شمس نصرتی واقع در میدان امام حسین آستانه واکسیناسیون بر علیه بیماری هاری را یا صدور شناسنامه عکسدار در دستور کار قرار دارد . 

مراحل تزریق واکسن

این واکسن در سگ و گربه در سن 3 ماهگی تزریق می شود و تکرار آن به صورت سالانه است و مرتب باید هر سال تکرار شود . قابل ذکر است که واکسن ها به دلیل ماهیت خاصی که دارند یعنی متشکل از ویروس کشته شده یا تخفیف حدت داده شده همان بیماری هستند . همواره باید در یخچال نگهداری شوند و در زنجیره سرد حمل و نقل گردند لذا پیشنهاد می شود که تزریق واکسن را در مراکز معتبر نظیر کلینیک دامپزشکی دکتر وحید شمس نصرتی نرسیده به میدان امام حسین آستانه اشرفیه  انجام دهید تا از سلامت واکسن مطمئن باشید .

واکسن دیگر که در سگ استفاده می شود ، واکسن 2 ، 5 ، 7 ، 8 و 9 گانه است که از 2 ، 5 ، 7 ، 8 و 9 بیماری ویروسی در سگ جلوگیری می کند . سن قابل تزریق از 1 ماهگی است ( واکسن 2 گانه پوپای باید تزریق شود )

واکسن های دیگر از 45 روزگی مجاز به تزریق می باشند . سپس به  21 روز تا 30 روز عملاً 2 تا 3 تزریق دیگر باید به عنوان یادآور انجام شود . سپس به طور روتین سالیانه تکرار می شود . برای گربه هم از واکسن هاری استفاده می شود بعلاوه واکسن تری کت که از سه بیماری خطرناک و شایع در گربه جلوگیری می نماید و از 3 ماهگی تزریق می شود و یک ماه بعد باید واکسن تری کت را تکرار کرد و بعد سالیانه تزریق می شود . در کلینیک دامپزشکی دکتر وحید شمس نصرتی نرسیده به میدان امام حسین آستانه اشرفیه با آلارم یادآوری ، به صاحبان دام زمان واکسن را یادآوری می نماید.دیدگاه شما