واکسیناسیون حیوانات خانگی علیه ویروس ها

زمان تقریبی مطالعه : 3 دقیقه
756
واکسیناسیون حیوانات خانگی علیه ویروس ها

در این وبلاگ می خواهیم درباره ضرورت واکسیناسیون حیوانات خانگی صحبت کنیم! برای شروع، شما را به خواندن بخشی از مکالمه های دکتر وحید شمس نصرتی با یکی از مراجعین دامپزشکی آستانه اشرفیه دعوت می کنم.


- الو سلام آقای دکتر سگ من حالش خیلی بده داره میمره!

+ مشکلش چیه؟

- دو روز بود که بی اشتها بود و گاهی آب زرد بالا می آورد، الان یک بار دیدم که اسهال داره، انگار قرمزه 

+ قرمز!؟ یعنی منظورتون اینکه خونی؟

- آره آقای دکتر خونیه و بسیار بد بو! آقای دکتر تو رو خدا کمک کنید؛ سگم داره میمیره

+ باشه حتماً!  آدرس رو میدونید؟

- آره از طریق مپ و گوگل می تونم پیدا کنم 

+ باشه من چند تا سوال دارم که هنگام طی مسیر از شما بپرسم

- بفرمایید

+ شما سگ تون رو واکسن زدید؟

- نه 

+ چند سالشه؟

- یک سال 

+ چرا واکسن نزدید؟

- وقت نشد دکتر دائم امروز و فردا کردم؛ مگه مهمه؟

+ بله؛ بسیار مهم...

بهداشت حیوانات خانگی

نگهداری حیوانات خانگی که امروزه به آنها حیوانات همراه هم می گویند، نه یک تفریح بلکه ظاهراً یک ضرورت شناخته می شود. در واقع با توجه به زندگی کامپیوتری، فضای مجازی، کار زیاد و دیگر عوامل جامعه شناسی و روانشناسی، نگهداری حیوانات خانگی و حمایت از حیوانات بی خانمان، عملی برای کاهش استرس های ناشی از زندگی ماشینی محسوب می شود.

کسانی که از حیوان خانگی (سگ، گربه، همستر، خرگوش، پرندگان زینتی و...) نگهداری می کنند و کسانی که در رابطه با این افراد هستند، مانند فروشنگان ملزومات حیوانات خانگی، پت شاپ ها، دامپزشکان و... خوب می دانند که عشق و اهمیت نگهداری حیوانات خانگی به چه معناست! ما خود در کلینیک دامپزشکی دکتر وحید شمس نصرتی بار ها شاهد وابستگی و دلبستگی شدید و نگران کننده صاحبان حیوانات خانگی به حیوانات خانگی خود بوده ایم و چه اشک ها و چه غم های عمیقی که به خاطر بیماری یا مرگ حیوانات خانگی در صاحبان آنها دیده شده.

البته نگهداری حیوانات خانگی، چندین و چند ضرورت دارد که یکی از مهمترین آنها، رعایت نکات بهداشتی است. اگر بهداشت حیوانات خانگی به درستی رعایت نشود، تبعات منفی و مضری را هم برای صاحب دام و هم برای جامعه خواهد داشت. دکتر وحید شمس نصرتی همواره نکات بهداشتی را در غالب پاکدست و محتوای آموزشی در اینستاگرام و شبکه های مجازی و اینترنت به سمع و نظر مخاطبین رسانده است و این مهم را برای خود رسالتی می داند که تا پایان بدان پایبند است!


واکسیناسیون حیوانات خانگی

رعایت بهداشت حیوانات خانگی، طیف وسیعی از کارها را شامل می شود که یکی از مهمترین آنها واکسیناسیون حیوانات خانگی است. اصولاً بیماری های ویروسی، قابل درمان با داروی خاصی نیستند و بهترین راه برای مبارزه با چنین بیماری هایی، واکسیناسیون حیوانات خانگی بر علیه آن بیماری هاست که جنبه پیشگیرانه دارد!

در واکسیناسیون، بدن حیوان در مقابل ویروس کشته شده یا ضعیف شده -به نحوی که قابلیت ایجاد بیماری را نداشته باشد- قرار می گیرد و در اثر مواجه شدن، بدن حیوان واکنش نشان داده و نسبت به آن بیماری پادزهر یا آنتی بادی ترشح می نماید؛ این کار باعث می شود تا حیوان در آینده آماده مبارزه با آن بیماری خاص می شود. 


واکسیناسیون حیوانات خانگی


تا به امروز برای هر ویروس حیوانی، واکسن خاصی ساخته شده. دوباره و دوباره تاکید می کنیم که حتما زیر نظر یک دامپزشک، واکسیناسیون حیوان خانگی عزیزتان را به موقع انجام دهید! خصوصاً اینکه برخی از بیماری های ویروسی بین انسان و حیوانات مشترک هستند و بسیار خطرناک؛ اگر حیوان خانگی به آن بیماری مبتلا شود، علاوه بر آنکه بیماری درمان ناپذیر است، از سوی دیگر بهداشت عمومی را به شدت تهدید می کند. مانند بیماری هاری که در اکثر حیوانات (سگ و گربه و همستر و خرگوش و...) شایع است و اگر حیوان خانگی بدان مبتلا شود و صاحبش را مورد گزش قرار دهد، او هم بیمار شده و جان خواهد سپرد...


واکسیناسیون سگ

واکسیناسیون سگ ها در سن 3 ماهگی شروع شده و تکرار آن به صورت سالانه است که باید به صورت مرتب هر سال تکرار شود. از جمله واکسن های سگ، می توانیم به واکسن ها 2، 5، 7، 8 و 9 گانه اشاره کنیم که به ترتیب از 2، 5، 7، 8 و 9 بیماری ویروسی در سگ ها جلوگیری می کنند. در ضمن سن واکسیناسیون سگ از 1 ماهگی است که واکسن 2 گانه پوپای باید تزریق شود. واکسن های دیگر هم از 45 روزگی مجاز به تزریق می باشند؛ در ادامه  21 روز تا 30 روز عملاً 2 تا 3 تزریق دیگر باید به عنوان یادآور انجام شود و بعد از آن به طور روتین سالیانه تکرار می شود.


نکته: واکسن ها به دلیل ماهیت خاصی که دارند، همواره باید در یخچال نگهداری شوند و در زنجیره سرد حمل و نقل گردند؛ بنابراین پیشنهاد می شود که تزریق واکسن را در مراکز معتبر انجام دهید تا از سلامت واکسن مطمئن باشید!


واکسیناسیون گربه

واکسن زدن گربه ها هم دقیقا مانند سگ ها در سن 3 ماهگی شروع می شود. واکسن های متفاوتی در جدول مربوط به واکسیناسیون گربه قرار می گیرد؛ مثل واکسن هاری و یا واکسن تری کت که از سه بیماری خطرناک و شایع در گربه جلوگیری می نماید. واکسن تری کت از 3 ماهگی تزریق می شود و بعد از تکرار یک ماه بعدش، باید به صورت سالانه تکرار شود. با توجه به اهمیت بالای واکسیناسیون حیوانات خانگی، با افتخار باید بگوییم که ما در کلینیک دامپزشکی آستانه اشرفیه، با آلارم یادآوری به صاحبان دام ها، زمان واکسن را یادآوری می کنیم!


در صورت تمایل و نیاز به گرفتن مشاوره یا انجام واکسیناسیون در دامپزشکی آستانه اشرفیه، توسط دکتر وحید شمس نصرتی، می توانید از طریق راه های زیر اقدام فرمایید!

شماره دامپزشکی آستانه اشرفیه

نوبت دهی دامپزشکی آستانه اشرفیه

آیدا خسبی
چهارشنبه، 31 فروردین 1401


مطالب مشابه
آرایش حیوانات خانگی

آرایش حیوانات خانگی

موی حیوانات خانگی نظیر سگ ، گربه ، خرگوش ، همستر و غیره همانند موی انسان مرتب درحال رشد می باشد و این موضوع ایجاب می کند که مو حیوانات خانگی همواره تمیز و مرتب بماند . اصولاً حیوانات از حمام خوششان نمی آید و از طرفی بعضی از حیوانات مانند سگ غدد عرق ندارند و کمتر نیاز به حمام پیدا می کنند. حمام زیاد باعث خشکی پوست حیوان می شود و می تواند به پوست آسیب برساند ، لذا توصیه می شود که از استحمام زیاد حیوانات خانگی خودداری شود و به جای آن روزانه موی حیوانات با برس مخصوص برس زده شود و سپس پارچه نمدار پاک شود . به این طریق موی حیوان همیشه تمیز می ماند و چنانچه به دلایلی همچون مسافرت یا پیکنیک و رفتن حیوان به اماکن کثیف از پاکیزگی حیوان کم شود ، می توان حیوان را زودتر از موعد مقرر استحمام نمود.

آیدا خسبی 1 سال پیش

صدور شناسنامه بهداشتی در کلینیک دامپزشکی

صدور شناسنامه بهداشتی در کلینیک دامپزشکی

صدور شناسنامه بهداشتی از اموراتی است که در کلینیک های دامپزشکی انجام می گیرد و می تواند مبین وضعیت بهداشتی از حیث چگونگی و تاریخی برای حیوانات خانگی شما باشد .

آیدا خسبی 1 سال پیش

سونوگرافی حیوانات خانگی {در دامپزشکی آستانه اشرفیه}

سونوگرافی حیوانات خانگی {در دامپزشکی آستانه اشرفیه}

در این وبلاگ به هرگونه سوالی که ممکن است درباره سونوگرافی حیوان خانگی تان داشته باشید، مثل قیمت، زمان، مراقبت ها و... پرداخته ایم.

آیدا خسبی 1 سال پیش

کلینیک حیوانات در آستانه اشرفیه

کلینیک حیوانات در آستانه اشرفیه

کلینیک دامپزشکی آستانه اشرفیه به ارایه انواع خدمات برای حیوانات خانگی، پرندگان زینتی و دام ها، زیر نظر دکتر وحید شمس نصرتی می پردازد.

آیدا خسبی 1 سال پیش

درمان حیوانات خانگی

درمان حیوانات خانگی

تیم حرفه ای دامپزشکی آستانه اشرفیه به ارایه خدمات مراقبتی، درمانی، بهداشتی و درمانی حیوانات خانگی می پردازند.

آیدا خسبی 1 سال پیش

دامپزشکی در آستانه اشرفیه

دامپزشکی در آستانه اشرفیه

یکی از مراکز فعال در حوزه دامپزشکی که در شهرستان آستانه اشرفیه از شهر های استان سرسبز گیلان فعالیت دارد ، کلینیک دامپزشکی دکتر وحید شمس نصرتی واقع در میدان امام حسین آستانه اشرفیه است.

آیدا خسبی 1 سال پیش

نظر شما

متن نظر