آرایش حیوانات خانگی

زمان تقریبی مطالعه : 3 دقیقه
1012
آرایش حیوانات خانگی

یکی از محاسن برس کشیدن روزانه این است که موهای حیوان گره نمی خورد و به عبارت دیگر از گره خوردن موی حیوان جلوگیری می کند. در واقع چنانچه موی حیوان دچار گره خوردگی شود هیچ راهی جز اصلاح آن قسمت مو وجود ندارد که بعضاً باعث مو ریختگی موضعی یا کچلی موضعی می شود که خوشایند نیست . در فرایند برس کشیدن روزانه صاحب حیوان می تواند احیاناً متوجه بیماری های پوستی و ضایعات پوستی نیز بشود و چنانچه انگل خارجی نظیر حشرات موزی ( شپش ، کنه ، کک ، جرب ، ساس ) نیز در حیوان وجود داشته باشد به کلینیک دامپزشکی مراجعه نماید . 

شایان به ذکر است کلینیک دامپزشکی دکتر وحید شمس نصرتی در میدان امام حسین آستانه اشرفیه برای مراجعین خود خدمات معاینه دوره ای را مد نظر قرار داده است و در این معاینات بررسی وضعیت پوست و مو در اولویت نخست قرار دارد. بدیعی است چه به لحاظ درمانی و چه به لحاظ پیشگیری بحث استفاده ازدارو های ضد انگل خارجی باید جزء پروتکل درمانی صاحبان دام قرار گیرد. یکی دیگر از محاسن برس زدن حیوانات افزایش جریان خون در پوست می باشد که عملاً افزایش جریان خون می تواند به شادابی پوست و مو کمک شایانی نماید و سلامت پوست و مو را تأمین کند. لذا به استناد موارد گفته شده بهتر است علاوه بر معاینات دوره ای برای معاینه پوست و مو عمل برس زدن روزانه در دستور کار صاحبان دام قرار گیرد. 

حال اگر این اقدامات به درستی انجام نشود یا حیوانی از مراقبت های لازم برخوردار نباشد ، احتمال آسیب دیدگی پوست و مو بسیار شایع است ، چرا که پوست و مو در معرض محیط اطراف می باشد و عملاً اولین آلودگی ها به پوست و مو سرایت            می کند . خاطر نشان می کنم که انگل های خارجی نظیر شپش ، کنه ، جرب ، کک و ساس که در حیوانات مشاهده می شود قادر به زندگی در پوست انسان نمی باشند ولیکن وجود این حشرات موزی می تواند در انسان ایجاد حساسیت پوستی و خارش نماید. 

با همه این تفاسیر چنانچه موها آلوده یا گره خورده یا بیش از حد زیاد پر پشت باشد  نیاز مبرم به اصلاح مو در حیوانات مشاهده می شود که این امر در کلینیک دامپزشکی دکتر وحید شمس نصرتی در میدان امام حسین آستانه اشرفیه از حیث کوتاهی مو ( آرایش ) و اصلاح مو ( پیرایش ) انجام می پذیرد ، البته در موارد گره خوردگی مو و آلودگی شدید و موهای زیاد خصوصاً در فصل تابستان امر اصلاح امری ضروری و اجتناب ناپذیر است . البته صاحبان حیوانات خانگی نوعاً احساس خوبی از زدن کامل مو حیوان ندارند و حالت بدون موی حیوان را نمی پسندند ولیکن خاطر نشان می نمایم که چنانچه موی حیوان به طور کامل هم اصلاح شود ظرف 2 ماه کاملاً ترمیم شده و رشد می نماید فلذا جای نگرانی نیست ، ضمن آنکه ما به مراجعین خود در کلینیک دامپزشکی دکتر وحید شمس نصرتی پیشنهاد می کنیم با انتخاب یک لباس و پوشش مناسب در پت شاپ کلینیک می توانند به سادگی این 2 ماه را تحمل پذیر نمایند. 

تا اینجا دوباب اصلاح مو حیوانات از جنبه درمانی توجه شده است اما از دیگر جنبه های اصلاح موی حیوانات ظاهر زیبا و آراسته برای حیوان خانگی است به نحوی که در پاره ای از کشورها که مسابقات زیباترین حیوان خانگی برگزار می شود . یکی از موارد مؤثر در زیبائی علاوه بر نژاد و استایل و غیره نوع آرایش موی حیوان است ضمن آنکه نوع آرایش مو و نحوه استفاده از ابزارهای کمک آرایشی و همینطور لباس مخصوص می تواند در تشخیص نر یا ماده بودن حیوان هم مؤثر باشد به نحوی که با نوع آرایش می توان به جنس حیوان از لحاظ ظاهری پی برد و نیازی به معاینات بالینی در دامپزشکی نیست چراکه یکی از سوالات رایج و ابهامات در معاینات بالینی در کلینیک دامپزشکی دکتر وحید شمس نصرتی ، تعیین جنسیت در حیوانات خانگی است. نکته بعدی آنکه گاهاً در پاره ای از حیوانات خانگی به دلیل اینکه اصلاح گر تمایل دارد که حیوان بی حرکت بماند و در عوض حیوان بسیار پر جنب و جوش است ، نیاز به داروی آرامبخش یا حتی بی هوشی است که در کلینیک دامپزشکی دکتر وحید شمس نصرتی در میدان امام حسین آستانه اشرفیه ، امر تزریق آرامبخش یا بی هوشی  صرفاً  توسط دامپزشکان کلینیک انجام می پذیرد. در پایان لازم به ذکر است به علت اینکه موی حیوانات علی رغم نرمی ظاهری به لحاظ سطح مقطع بسیار زیر می باشد لذا به منظور اصلاح موی حیوانات نیاز به ماشین اصلاح های مخصوص و قوی می باشد فلذا اصلاح مو به وسیله ماشین اصلاح معمولی به صرفه و صلاح نیست و همینطور امر اصلاح موی حیوانات خانگی نیاز به میز مخصوص و وسیله نگهداری خاص حیوانات دارد و بهتر است این امر در کلینیک دامپزشکی صورت پذیرد.

 در انتها دست اندرکاران کلینیک دامپزشکی دکتر وحید شمس نصرتی آمادگی خود را جهت اصلاح حرفه ای موی حیوانات در میدان امام حسین آستانه اشرفیه اعلام می دارد و درباب مشاوره تلفنی نیز با پرداخت هزینه از هیچ تلاشی دریغ نخواهند کرد.


نویسنده و پژوهشگر   دکتر وحید شمس نصرتی      

آیدا خسبی
سه شنبه، 20 اردیبهشت 1401


مطالب مشابه
صدور شناسنامه بهداشتی در کلینیک دامپزشکی

صدور شناسنامه بهداشتی در کلینیک دامپزشکی

صدور شناسنامه بهداشتی از اموراتی است که در کلینیک های دامپزشکی انجام می گیرد و می تواند مبین وضعیت بهداشتی از حیث چگونگی و تاریخی برای حیوانات خانگی شما باشد .

آیدا خسبی 1 سال پیش

سونوگرافی حیوانات خانگی {در دامپزشکی آستانه اشرفیه}

سونوگرافی حیوانات خانگی {در دامپزشکی آستانه اشرفیه}

در این وبلاگ به هرگونه سوالی که ممکن است درباره سونوگرافی حیوان خانگی تان داشته باشید، مثل قیمت، زمان، مراقبت ها و... پرداخته ایم.

آیدا خسبی 1 سال پیش

واکسیناسیون حیوانات خانگی علیه ویروس ها

واکسیناسیون حیوانات خانگی علیه ویروس ها

اصولاً رعایت بهداشت طیف وسیعی از امورات را شامل می شود که یکی از مهمترین آنها واکسیناسیون حیوانات خانگی است!

آیدا خسبی 1 سال پیش

کلینیک حیوانات در آستانه اشرفیه

کلینیک حیوانات در آستانه اشرفیه

کلینیک دامپزشکی آستانه اشرفیه به ارایه انواع خدمات برای حیوانات خانگی، پرندگان زینتی و دام ها، زیر نظر دکتر وحید شمس نصرتی می پردازد.

آیدا خسبی 1 سال پیش

درمان حیوانات خانگی

درمان حیوانات خانگی

تیم حرفه ای دامپزشکی آستانه اشرفیه به ارایه خدمات مراقبتی، درمانی، بهداشتی و درمانی حیوانات خانگی می پردازند.

آیدا خسبی 1 سال پیش

دامپزشکی در آستانه اشرفیه

دامپزشکی در آستانه اشرفیه

یکی از مراکز فعال در حوزه دامپزشکی که در شهرستان آستانه اشرفیه از شهر های استان سرسبز گیلان فعالیت دارد ، کلینیک دامپزشکی دکتر وحید شمس نصرتی واقع در میدان امام حسین آستانه اشرفیه است.

آیدا خسبی 1 سال پیش

نظر شما

متن نظر