۱ + ۵ غذای ممنوع برای سگ

زمان تقریبی مطالعه: 2 دقیقه
آیدا خسبی
پنج شنبه، 09 تیر
73
۱ + ۵ غذای ممنوع برای سگ

سگ ها هم مانند همه موجودات دیگر، باید و نباید هایی در رژیم غذایی خود دارند! خیلی از مراجعین دامپزشکی آستانه اشرفیه می گویند: (ما دلمان نمی آید به سگمان آن چیزی که می خواهد را ندهید) و این دقیقا یعنی دوستی خاله خرسه!!! اگر واقعا سگتان برای شما عزیز است، لازم است مواد غذایی که برایش خطرناک است را از او درو کنید؛ در ادامه این وبلاگ، چندین ماده غذایی مضر و ممنوع برای سگ ها را لیست کرده ایم.


لبنیات؛ غذای ممنوع برای سگ

لاکتوز یکی از مواد اصلی تشکیل دهنده انواع لبنیات (شیر، ماست، بستنی، پنیر و...) است که سگ ها در بدنشان، آنزیم لازم برای تجزیه آن را ندارند. به همین دلیل خوردن لبنیات برای سگ ها مشکلات گوارشی ای مثل اسهال را به همراه دارد.


شکلات؛ غذای ممنوع برای سگ

یکی دیگر از مواد مضر و ممنوع برای سگ ها، شکلات است که مشکلات زیادی را برایشان به وجود می آورد. اگر سگ مقدار کمی شکلات خورده باشد، مشکلاتش درحد اسهال و استفراغ شدید خواهد بود اما اگر مقدار زیادی شکلات خورده باشد، خطر خونریزی داخلی، ضربان قلب نامنظم، تشنج و بروز رعشه در بدن سگ هم وجود دارد.


سیر و پیاز؛ غذای ممنوع برای سگ

حواستان باشد که سیر و پیاز را در هر نوعی، از سگ دلبندتان دور نگه دارید؛ چراکه این مواد با تخریب گلبول های قرمز سگ شما، باعث کم خونی اش می شوند. دلیل این اتفاق هم، وجود سولفات گوگرد در سیر و پیاز است. سایر موادی که حاوی سولفات گوگرد هستند، عبارت اند از پیازچه و موسیر که بهتر است آنها را هم به سگ تان ندهید.


غذاهایی که سگ نباید بخورد


زایلیتول؛ غذای ممنوع برای سگ

زایلیتول، شیرین کننده ای مصنوعی است که در تهیه اکثر تنقلات -اعم از آبنبات، پاستیل، آدامس و...- مورد استفاده قرار می گیرد. مصرف مواد حاوی زایلیتول، باعث افت شدید قند خون و همچنین نارسایی کبد در سگ ها می شود. این مشکلات، معمولا بعد از نیم ساعت با علائمی مثل استفراغ، مشکلات گوارشی و بی حالی شروع می شوند و حتی امکان دارد که تا حد تشنج هم پیش بروند.


گوشت خام؛ غذای ممنوع برای سگ

مصرف انواع گوش خام -گوشت گاو، مرغ، ماهی و...- برای سگ به هیچ عنوان پیشنهاد نمی شود. گاها در گوشت های خام باکتری مضری به نام سالمونلا وجود دارد که البته با پخت گوشت از بین می رود اما درصورتی که سگ شما آن گوشت را نپخته بخورد، باکتری وارد بدن سگ شما شده و مسمومیت سگ، سلامتش را به خطر بیندازد.


چای و قهوه؛ غذای ممنوع برای سگ

چای و قهوه -در واقع همه نوشیدنی های حاوی کافئین- برای سگ ها ممنوع هستند. گاها از مراجعین دامپزشکی آستانه اشرفیه شنیده ایم که گفته اند برای سرحال شدن سگشان به او قهوه یا نوشیدنی انرژی زا داده اند؛ از همین تریبون اعلام می کنیم که این کار اصلا و ابدا درست نیست و عواقب بدی را برای سگ به همراه دارد.

اگر برای نگهداری سگ دلبندتان به کمک نیاز دارید، می توانید برای خدمات ذیل، روی دامپزشکی آستانه اشرفیه به صورت حضوری یا مشاوره تلفنی حساب کنید!

 1. پت شاپ مجهز به تمام ملزومات سگ
 2. تست سریع بیماری های عفونی
 3. ویزیت در کلینیک یا در محل
 4. صدور شناسنامه عکسدار
 5. اصلاح و پیرایش مو
 6. جرم گیری دندان
 7. ناخن گیری سگ
 8. چک آپ کامل
 9. عقیم سازی
 10. سونوگرافی
 11. جراحی


شماره دامپزشکی آستانه اشرفیه

نوبت دهی دامپزشکی آستانه اشرفی


دیدگاه شما