چرا مرغ مینا خودش را خارش می زند؟!

زمان تقریبی مطالعه: 1 دقیقه
آیدا خسبی
چهارشنبه، 15 تیر
58
چرا مرغ مینا خودش را خارش می زند؟!

یکی از سوالات پرتکراری که خیلی از مراجعین دامپزشکی آستانه اشرفیه از دکتر وحید شمس نصرتی می پرسند، این است که «چرا مرغ مینای من خودشو میخارونه؟». دلایل خارش زدن مرغ مینا به دسته کلی طبیعی و غیرطبیعی تقسیم می شود که در این وبلاگ به بررسی هر یک از آنها می پردازیم؛ پس تا انتها همراه ما باشید.


خارش مرغ مینا به دلیل تولک رفتن

مرغ مینا هم مانند سایر پرندگان، یک بار در سال دچار تولک یا پرریزی می شود. تولک رفتن مرغ مینا در به طور طبیعی در اواخر تابستان اتفاق می افتد؛ طی این دوره، پرهای قدیمی میریزند و شاه پرهای جدیدی جایگزین آنها می شوند. فرایند رویش دوباره پرهای مرغ مینا، باعث خارش او می شود و این موضوع کاملا طبیعی است؛ پس اگر در دوران تولک، مینایـتان خودش را خارش می زند، جای هیچ گونه نگرانی نیست!


اگر درباره دوره تولک، اطلاعات کافی ندارید، پیشنهاد می کنیم وبلاگ «تولک رفتن مرغ مینا» را مطالعه فرمایید.


خارش مرغ مینا به دلیل بیماری ها


خارش مینا بخاطر انگل و قارچ

متاسفانه پرندگان به شدت مستعد آلوده شدن به انواع قارچ ها، حشرات و انگل ها هستند؛ یکی از انگل های مزاحمی که ممکن است مینای شما را آلوده کند، شپشک نام دارد. شپشک روی پرهای مرغ مینا مستقر شده و با چنگال هایش باعث ایجاد خارش فراوان و دردناکی می شود. اگر مینایـتان علاوه بر خارش شدید، بی تاب و بی قرار است و نمی تواند راحت بخوابد، احتمالا به قارچ یا انگلی آلوده شده است. در چنین شرایطی حتما باید به دامپزشک مراجعه کنید؛ چراکه قارچ ها و انگل ها صرفا با مصرف دارو، درمان خواهد شد.


خارش مینا بخاطر مشکلات کبدی


خارش مینا بخاطر مشکلات کبدی

یکی از اشتباهات سرپرستان مرغ مینا این است که هر چیزی را به مرغ مینای خود می دهند که بخورد؛ همین رژیم های غذایی غلط -با آهن و چربی بالا- باعث می شود که خیلی از مرغ های مینا دچار بیماری کبدی شوند. بیماری کبدی برای مرغ مینا مشکلات زیادی، اعم از ریزش پر، پرخاشگری و خارش را به وجود می آورد. برای درمان خارش ناشی از بیماری کبدی هم باید از دامپزشک کمک بگیرید تا ابتدا با دارو، مشکل کبد را برطرف کنند و سپس با ارایه یک رژيم غذایی مناسب مرغ مینا، احتمال بروز مجدد مشکلات کبدی را به حداقل برسانند.


خارش مینا بخاطر خشکی پوست

خشکی محیط زندگی، استحمام زیاد، کمبود ویتامین های E ،A و D باعث خشکی پوست مرغ مینا و درنتیجه شوره می شود. خشکی پوست و شوره هم که طبیعتا می توانند باعث خارش مینا شوند. عموما برای درمان خشکی پوست مرغ های مینا، استفاده از قطره ویتامین آ+د پیشنهاد می شوند؛ البته محض احتیاط حتما درباره استفاده از آن قطره هم از دامپزشک مشورت بگیرید.


اگر برای نگهداری مرغ مینا دلبندتان به کمک نیاز دارید، می توانید برای خدمات ذیل، روی دامپزشکی آستانه اشرفیه به صورت حضوری یا مشاوره تلفنی حساب کنید!

  1. پت شاپ مجهز به تمام ملزومات مرغ مینا
  2. ویزیت در کلینیک یا در محل
  3. صدور شناسنامه عکسدار
  4. اصلاح پر و نوک
  5. چک آپ کامل
  6. ناخن گیری

شماره دامپزشکی آستانه اشرفیه

نوبت دهی دامپزشکی آستانه اشرفیه


دیدگاه شما