علت ریزش موی سگ + راه حل پیشنهادی

زمان تقریبی مطالعه: 2 دقیقه
آیدا خسبی
پنج شنبه، 02 تیر
27
علت ریزش موی سگ + راه حل پیشنهادی

ریزش موی سگ ها به دو بخش طبیعی و غیر طبیعی تقسیم می شود! شما به عنوان یک سرپرست خوب و دغدغه مند، باید از علائم ریزش موی طبیعی و غیر طبیعی، دلایل بروز آنها و روش های درمانی ریزش مو غیر طبیعی سگ ها اطلاع داشته باشید؛ یعنی دقیقا همه آن چیزهایی که ما در این مقاله از دامپزشکی آستانه اشرفیه، خلاصه وار مطرح کرده ایم.


ریزش موی طبیعی سگ

یک بخشی از ریزش موی سگ ها، در یک بازه زمانی خاص، عادی است که به آن ریزش موی طبیعی یا ریزش موی فصلی سگ می گویند. در فصل زمستان سگ ها برای اینکه از سرما در امان بمانند، پوشش مویی بیشتری خواهند داشت که با رسیدن فصل گرما و تابستان، به مرور این پوشش مویی می ریزد و کاهش پیدا می کند.

توجه داشته باشید که ریزش موی طبیعی سگ، در فصل گرما و به شکل تدریجی رخ می دهد؛ در ضمن به هیچ عنوان سبب کچلی در بخش هایی از بدن سگ ها نمی شود. هر ریزشی خارج از چهار چوب توضیح داده شده، غیر طبیعی بوده و باید آن را پیگیری و درمان کنید.


علت ریزش موی سگ غیر طبیعی

دلایل متفاوتی می تواند سبب ریزش موی سگ دلبندتان شود. خیلی ها شاید الان با خود بگویید: «خواندن این بخش از وبلاگ بی فاید است؛ دلیلی ندارد دلیل ریزش مو را متوجه شوم، مهم روش درمان است!» اگر این شما هم جزو آن دسته از افراد هستید، باید بگوییم که این تفکر کاملا غلط است. چرا؟! چون اولین گام برای درمان هر مشکلی، کشف دلیل بروز آن است. بعد از اینکه متوجه دلیل ریزش مو سگ دلبندتان شدید، بسته به اینکه مشکل خفیف یا حاد است، می توانید درمان خانگی یا تخصصی در کلینیک دامپزشکی را انتخاب کنید. در ادامه چند تا از متداول ترین دلایل ریز مو در سگ ها را با هم بررسی خواهیم کرد...


ریزش مو ناشی از عفونت پوستی

اولین موردی که به عنوان دلیل ریزش موی سگ می خواهیم نام ببریم، عفونت های پوستی است که از زخم های سطحی و سر باز ناشی می شود. زخم های روی سطح بدن سگ ها، هرچند کوچک، اگر درمان نشوند، باعث بروز قرمزی، التهاب و به تدریج عفونت های پوستی خواهند شد. عفونت پوستی هم که سبب کچلی در آن بخش از بدن سگ می شود. برای درمان عفونت های پوستی باید از آنتی بیوتیک استفاده کنید؛ تاکید می کنیم که به هیچ وجه، هیچ دارویی -به ویژه آنتی بیوتیک ها- را سر خود به سگ دلبندتان ندهید.


ریزش مو ناشی با ترس و استرس

ترس و استرس جزو شایع ترین دلایل ریزش مو در هر موجودی -از جمله سگ ها- است. بروز احساس استرس و ترس در سگ ها می تواند به دلایل مختلفی، از جمله تغییر محل زندگی، داد و فریاد ناگهانی، از دست دادن یک عزیز، تجربه جراحی و یا تغییر صاحبش باشد. در هر صورت اگر سریعا متوجه این احساسات در سگتان شوید، با ابراز محبت و جلب اطمینان، می توانید هم این احساس را از سگ دلبندتان دور کنید و هم از ریزش موی ناشی از این احساسات جلوگیری...


توجه: در صورت وخیم بودن ترس و استرس که موجب افسرگی سگ می شود، حتما باید به دامپزشک مراجعه کنید!

ریزش مو بخاطر کک و کنه

کک و کنه جزو انگل های بیرونی هستند که به سطح بدن می چسبند و خارش شدیدی ایجاد می کنند. کک و کنه در اثر این خارش زدن های متوالی، به شکل غیر مستقیم سبب ریزش مو سگ هم می شوند. علاوه بر خارش و ریزش مو، علائم وجود کک و کنه در سگ، عبارت اند از کم خونی، بی قراری، چرخید سگ به دور خود، خراش پوستی، افزایش ترشحات گوش و بروز عفونت های پوستی است. در صورت مشاهده چنین علائمی، سریعا با مراجعه به دامپزشک، استفاده از شامپو ضد کک و کنه یا اسپری ضد کک و کنه، مقدمات درمان را آغاز کنید؛ چراکه احتمال واگیر این بیماری از سگ به انسان هم وجود دارد.


اگر برای نگهداری سگ دلبندتان به کمک نیاز دارید، می توانید برای خدمات ذیل، روی دامپزشکی آستانه اشرفیه به صورت حضوری یا مشاوره تلفنی حساب کنید!

 1. پت شاپ مجهز به تمام ملزومات سگ
 2. ویزیت در دامپزشکی و یا در محل
 3. تست سریع بیماری های عفونی
 4. صدور شناسنامه عکسدار
 5. اصلاح و پیرایش مو
 6. جرم گیری دندان
 7. ناخن گیری سگ
 8. چک آپ کامل
 9. عقیم سازی
 10. سونوگرافی
 11. جراحی


شماره دامپزشکی آستانه اشرفیه

نوبت دهی دامپزشکی آستانه اشرفیدیدگاه شما